بیمه ایران نمایندگی جوادی خوانسار و گلپایگان

بیمه آتش سوزی

Fire insurance
مدارک مورد نیاز
سند مالکیت کپی
کارت ملی کپی
لیست وسایل و.. تحت پوشش
تماس

در خواست مشاوره
  بیمه آتش سوزی

   

  خطرات اصلی  :  آتش ،  صاعقه ،  انفجار

  آتش (FIRE):

  آتش نتيجه يك عمل شيميايي است كه از تركيب اكسيژن، حرارت و يك ماده قابل اشتعال به دست مي آيد و در اثر اين فعل و انفعال شعله و حرارت توليد ميشود.وجود سه عنصر حرارت یا دمای بالا، اکسیژن و ماده سوختنی برای ایجاد آتش الزامیست. سوختن يا به صورت كنترل شده به منظور خاص مثلاً توليد انرژي انجام مي گردد و يا به صورت آتش سوزي آثار زيانبار از خود بر جاي مي گذارد. آتش سوزي هنگامي مصداق پيدا میكند كه سوختن به طور ناخواسته در محل نامناسب اتفاق بيفتد و يا شعله كنترل شده در اثر خارج شدن از حريم امن خود به اشياء مجاور سرايت نموده و با بر جاي گذاردن آثار سوختگي ايجاد خسارت نمايد. آتش سوزي داراي معني و مفهوم جامع تري از آتش مي باشد.  هر آتشي، آتش سوزي نيست ولي هر آتش سوزي يك آتش است.

  صاعقه یا رعد و برق( LIGHTNING ) :

  در بيمه آتش سوزي صاعقه عبارت است از تخليه بار الكتريكي بين دو ابر يا بين ابر و زمين كه بر اثر القاي دو بار مختلف به وجود مي آيد.مقصود از خطر صاعقه تنها خسارات وارد شده در اثر آتش سوزي ناشي از صاعقه نيست بلكه منظور، خسارت مستقيم ناشي از صاعقه است كه اصطلاحاً آن را صاعقه سرد مي نامند و بدون آتش سوزي توليد مي شود مانند: گداخته شدن، تركيدن، سوختن از رو. صاعقه اي كه در نزديكي موتور يا ماشين ديگري به سيم هاي موجود در هواي آزاد كه نيروي برق را به آن موتور منتقل مي كند اصابت كند بار زياد حاصل از برخورد صاعقه به سيم، به موتور منتقل و باعث خرابي دستگاهها مي شود كه اينگونه خسارات از تعهد بيمه گر خارج است.به طور خلاصه خساراتي كه در اثر حرارت مستقيم يا غير مستقيم صاعقه و يا در اثر نيروي آن توليد شوندخسارات مستقيم صاعقه هستند كه بيمه شده محسوب ميگردند اما خساراتي را كه در اثر انرژي الكتريكي صاعقه توليد شوند خسارات غير مستقيم صاعقه نامند كه بيمه شده محسوب نمي شوند.

   

  انفجار (EXPLOSION) :

  انفجار عبارت است از آزاد شدن ناگهانی انرژي از انبساط گاز یا بخار.انفجار در طبیعت به اشکال مختلف وجود خواهد داشت که همگی آنها در بیمه آتش سوزي قابل بیمه شدن نیستند از جمله انفجارات هسته ای و مواد منفجره و … و بعضاً طبق یک شرایط خاصی و با منظور نمودن حق بیمه اضافی تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار خواهند گرفت.

  دانلود بروشور بیمه آتش سوزی

  خطرات فرعی

  علاوه بر خطرات فوق با انتخاب و پرداخت حق بیمه مربوطه بیمه گذاران میتوانند خطرات زیر را نیز خریداری نمایند

  زلزله و آتشفشان

  بیمه زلزله

  بیمه زلزله وآتشفشان از مهمترین خطرات تبعی یا تکمیلی بیمه آتش سوزی است  . افراد با خرید بیمه آتش سوزی میتوانند خطر زلزله و آتش فشان را هم همزمان خریداری کنند . زلزله به معني آزاد شدن انرژي درون زمين و عبور اين گازها و انرژي ها از منافذ گسل پوسته سطحي زمين بوده كه با شكستن لايه هاي سطحي همراه مي باشد كه با توجه به شدت و گستردگي آن مي تواند آثار خسارتي فاجعه آميز به بارآورد لذا به اين دسته ريسك ها، ريسك هاي فاجعه آميز«catastrophe»   می گویند و چون اين دسته ريسك ها از دسته ريسك هاي عام «fundamental»  هستند از جمله ریسک های بیمه ناپذیر  تلقي ميشدند و تا چند دهه پيش به ندرت اين ریسکها قابل بيمه شدن بودند ولي با گسترش فعاليت بيمه اي و پایه ريزي توسعه تئوري احتمالات و قانون اعداد بزرگ و همچنين ابتكار بیمه اتکایی و تقسیم ريسك بين بيمه گران، اين دسته ريسکها نيز به ريسك بيمه پذير تبديل شد ه اند. در كشور ما نيز دو گسل فعال زاگرس و البرز وجود دارد كه طي يك دوره منظم و مشخص انرژي درون زمين را خارج مي كند و آمار و ارقام بيانگر نظم پذيري آن مي باشد. در بيمه زلزله خسارت مستقيم وارد شده به مكانها اعم از مسكوني، غير مسكوني و صنعتي همچنين اسباب و لوازم موجود در آنها در مقابل زلزله و يا آتش سوزي ناشي از زلزله و يا آتشفشان بيمه مي شوند.

  قیمت بیمه زلزله یک واحد آپارتمان مسکونی چقدر میشود ؟ 

  الف : بیمه نامه آتش سوزی با پوشش زلزله

  برای محاسبه حق بیمه بیمه آتش سوزی و زلزله یک واحد آپارتمان۱۰۰ متری با سازه اسکلت بتن درشهر تهران ابتدا باید ارزش اعیان یا بهای تمام شده آن را بدون در نظر گرفتن ارزش زمین محاسبه کرد.

  با فرض اینکه ارزش ساخت هر متر مربع ۱۵/۰۰۰/۰۰۰ ریال باشد بنابراین ارزش آپارتمان ۱/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال خواهد بود . ( لازم به توضیح است از آنجاییکه در صورت وقوع زلزله زمین از بین نمی رود لذا در تعیین ارزش آپارتمان لحاظ نمیگردد ) . با فرض اینکه ارزش اثاثه و لوازم زندگی واقع دراین آپارتمان ۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال باشد حق بیمه سالیانه بیمه آتش سوزی و زلزله به شرح جدول زیر   ۱/۱۰۰/۰۰۰  ریال خواهد بود .

  ۱- ساختمان و تاسیسات شا مل یک واحد آپارتمان ۱۰۰ متری به ارزش :                      ۱/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال

  ۲- اثاثه و کلیه لوازم زندگی واقع در آپارتمان جمعا به ارزش :                                    ۱/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰  ریال

  جمع کل سرمایه بیمه نامه :                                                                             ۲/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ریال

  حق بیمه سالیانه بابت خطرات آتش ، صاعقه ، انفجار ، زلزله :                                         ۱/۱۰۰/۰۰۰  ریال

  ب : طرح حامی بیمه ایران

  در صورتیکه در جستجوی بیمه نامه کامل تر با پوشش های بیشتری هستید میتوانید با پرداخت حق بیمه بیشتر طرح حامی بیمه ایران را خریداری کنید در این طرح پوشش های متنوعی از قبیل آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، زلزله ، ترکیدگی لوله آب ، سرقت ، سیل ، طوفان ، کمک هزینه اجاره واسکان موقت در صورت تخریب محل ، تامین معیشت سرپرست خانواده ، غرامت فوت و نقص عضو اشخاص ساکن در محل ، جبران هزینه های پزشکی اشخاص ساکن در محل ، خسارت های وارده به خودور پارک شده در پارکینگ ساختمان و … را بیمه میکند .

  پاسخ به یک باور غلط درباره بیمه زلزله

   بسیاری از مردم بر این باور هستند که : ” اگه زلزله بیاد همه چی از بین میره و شرکت های  بیمه  وجود نخواهند داشت که بتونن خسارت مردم پرداخت کنن”

  اما واقعیت این است که شرکت های بیمه با مکانیسم علمی و محاسبات دقیق با ابزاری به نام بیمه اتکایی یا همان توزیع جهانی ریسک به اندازه توان و سرمایه خود ریسک های پذیرفته شده را نزد خود نگهداری میکنند و مازاد بر آن را بر اساس قرارداد های اتکایی به شرکت های بیمه خارجی و داخلی واگذار میکنند و به تبع آن بخشی از حق بیمه دریافت شده از بیمه گذار را به شرکت های خارجی پرداخت میکنند و همچنین در زمان خسارت هم شرکت بیمه اتکایی خارجی با توجه به سهمی که از ریسک مورد نظر پذیرفته است خسارت را پرداخت خواهد کرد  وبه عبارت دیگر شرکت بیمه اتکایی  در سود و زیان بیمه نامه شریک میشود . بنابراین با وجود این سیستم هرگز شرکت های بیمه در صورت وقوع زلزله ازبین نمیروند و قادر خواهند بود با دریافت سهم خسارت شرکت های بیمه خارجی خسارت های وارده را بطور کامل جبران کنند .

  چرا باید بیمه زلزله خریداری کنیم ؟

  ۱- بیمه زلزله راهکاری است علمی برای جبران خسارت های مالی زلزله که در بستر تدبیر و دوراندیشی باعث امنیت خاطر و حفظ کرامت اشخاص میشود
  ۲- بیمه زلزله با جمع آوری حق بیمه های اندک سرمایه های بزرگی را برای اشتغال و سرمایه گذاری در اختیار اقتصاد ملی قرار میدهد
  ۳- بیمه زلزله با توزیع جهانی ریسک (بیمه اتکایی ) موجبات کاهش آسیب پذیری اقتصاد ملی را در صورت وقوع زلزله فراهم می آورد
  ۴- بیمه زلزله باعث کاهش نقش دولت ها در جبران خسارت های ناشی از زلزله و عدم تغییر در ارقام بودجه سالیانه دولت ها میشود

  فرانشیز در بیمه زلزله :

  فرانشیز به معنای سهم بیمه گذار از خسارت احتمالی است که با حق بیمه رابطه معکوس دارد به عبارت دیگر با افزایش فرانشیز حق بیمه کاهش میابد.

  فرانشیز اماکن مسکونی و غیر صنعتی یک درصد ارزش مورد بیمه است

  فرانشیز اماکن صنعتی پانزده درصد مبلغ خسارت می باشد

  مبنای محاسبه حق بیمه زلزله چیست ؟ 

  عوامل زیر در تعیین حق بیمه زلزله موثر هستند :

  ۱- شهر یا منطقه جغرافیایی که محل مورد بیمه در آن قرار گرفته است 

  با توجه به ساختار زمین شناسی و وجود گسل ها کلیه شهرهای ایران از نظر احتمال وقوع زلزله و درجه خطر به ۵ گروه تقسیم بندی شده اند

  منطقه ۱ (حداقل خطر): اصفهان ، اراک ، همدان ، سنندج ،…

  منطقه ۲ : یزد ، شهرکرد، ابهر ، سوسنگرد ،…

  منطقه ۳ : اهواز ، مشهد ، بوشهر ، فریمان ،…

  منطقه ۴ : شیراز، زاهدان ، زنجان ، ایلام ، تبریز، گرگان ، رشت ، خرم آباد ، ساری، کیش،…

  منطقه ۵ (حداکثر خطر): تهران ،کرج ، قم ، قزوین ، کرمان ،…

  بدیهی است نرخ حق بیمه در شهرهای پرخطر بیشتر از شهرهای کم خطر است

   ۲- سازه یا نوع اسکلت محل مورد بیمه 

  میزان استقامت و استحکام یک بنا در برابر لرزش های زلزله به میزان قابل توجهی بستگی به نوع اسکلت ساختمان دارد لذا هر چقدر سازه محل مورد بیمه سازه مستحکم تری باشد حق بیمه آن کمتر خواهد بود

  سازه های مطابق با آیین نامه ۲۸۰۰ (آیین نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله )

  سازه های بتن یا سوله

  سازه های اسکلت فلزی

  سازه های آجری

  سازه های گلی (سنتی و قدیمی )

   ۳- میزان سرمایه و ارزش محل مورد بیمه 

  حق بیمه زلزله نسبتی از سرمایه بیمه نامه است و طبیعتا با افزایش سرمایه بیمه نامه حق بیمه نیز افزایش می یابد .

   تفاوت زلزله با رانش زمین چیست ؟

  همانطور که در بالا اشاره شد زلزله (earthquake) به معنای آزاد شدن ناگهانی انرژی درون زمین است اما رانش زمین یا زمین لغزه (land slide) حرکت لایه های رسوبی متراکم و غیر متراکم  بروی سطح شیبدار است که این لایه ها ناپایدار شده اند و بنا به دلایل متفاوت از جمله زلزله ، راه سازی ، نیروی جاذبه زمین ، باران ، فشار منفذی سیالات ، در حال حرکت هستند . سرعت این حرکت از چند میلیمتر در سال تا حرکت های ناگهانی و سریع میتواند متغیر باشد . در بیمه زلزله خسارت های ناشی از رانش زمین تحت پوشش نیست و در صورت تمایل بیمه گذاران میتوانند پوشش رانش زمین را به عنوان یک پوشش مستقل خریداری کنند .

  سیل و طغیان آب رودخانه ها و دریاها

  بیمه سیل و طغیان آب رودخانه ها و دریاها

  تعریف سیل :

  سیل، جریان ناگهانیآبهای سطحی خارج از مسير طبيعي است كهبه علت ريزش باران، برف، طغيان رودخانه یا دریاها و يا شكستنسدها ايجاد مي شود.

  خطر سیل به عنوان یکی از حوادث طبیعی و مهم همواره تهدیدی برای زندگی بشر بوده است ، گرم شدن کره زمین ، تغییرات اقلیمی ، فرسایش خاک برخی از عوامل تشدید کننده سیل ها هستند  بیمه سیل یکی از مجموعه خطر های فرعی بیمه آتش سوزیاست  بدین معنی که خرید بیمه سیل بصورت مستقل و به تنهایی امکان پذیر نیست و میبایست همراه بیمه آتش سوزی خریداری شود .

  خسارت های زیر از شمول تعهدات بیمه گر خارج است :

  •     زیان و خسارات وارده به حصار های اطراف محوطه و درب های ورودی
  •     هزینه های تخلیه یا تعمیر آبروها و یا لوله های آب ، خواه بر اثر سیل ایجاد شده باشد و یا عوامل دیگر
  •     خسارات ناشی از سیل های زیرزمینی و جزر و مد
  •     خسارات ناشی از پیشروی آب دریا مگر این که آب دریا در اثر طوفان از بستر متعارف خارج و موجب خسارت و ویرانی شود
  •     زیان و خسارت ناشی از رانش و یا لغزیدن طبقات زمین
  •     هزینه جبران خسارات ناشی از یخ زدگی لوله ها و آبروها
  •     خسارات وارده به اماکن ناشی از نشست بر اثر بارش شدید باران
  • فرانشیز : از هر خسارت ۱۰% به عنوان فرانشیز در تعهد بیمه گذار است

  طوفان تندر گردباد

  بیمه طوفان ، گردباد ، تندباد

  ۱۲۱۹۴۵۵۷۶۸

  بیمه طوفان ، گردباد و تندباد به عنوان یکی از پوششهای فرعی بیمه آتش سوزیعرضه میگردد بدین معنی که خرید مستقل این پوشش به تنهایی امکان پذیر نیست ، در ادبیات علمی طوفان عبارت است از هر گونه حرکت و جابجایی هوا و باد که سرعت آن کمتر از ۶۲ km/h نباشد

  در بيمه خسارتهای مستقیم ناشی از طوفان ، تندباد و گردباد تحتپوشش قرار میگیرد. وقوع طوفان میبایست توسط مراجع ذیصلاح مورد تایید قرار گیرد و سرعت آن نمی بایست کمتر از ۸ درجه در مقیاس بیوفورت (سرعت باد ۶۲ کیلومتر بر ساعت ) باشد

  خسارت های زیر از شمول تعهدات بیمه گر خارج است :

  • خسارات وارد بر اموال منقولی که در فضای باز قرار دارند مگر این که توافق دیگری صورت پذیرفته باشد
  • خسارات ناشی از تخریب زمین که بر اثر وزش طوفان ، تند باد ، گردباد به وجود آمده باشد
  • سرقت از محل مورد بیمه بعد از وقوع طوفان
  •   هزینه تعمیر یا تعویض لوله های آب و آبروها
  • خسارات ناشی از سقوط بهمن
  • خسارات ناشی از امواج 

  فرانشیز بیمه طوفان:

  از هر خسارت ۱۰% به عهده بیمه گذار میباشد

   

  ترکیدگی لوله آب

  Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-11-24 08:21:57Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

  تصور کنید یکی از لوله های آب یا فاضلاب آپارتمان شما بدلیل فرسودگی یا حادثه سوراخ شده و نشت آب باعث خرابی کف و دیوارهای آپارتمان شما شده است در چنین شرایطی اگر علاوه بر بیمه آتش سوزی پوشش ترکیدگی لوله آب و فاضلاب را خریداری کرده باشید به راحتی میتوانید خسارت های وارد شده را از شرکت بیمه دریافت کنید . لازم به ذکر است در چنین حالتی اگر همسایه طبقه پایینی شما هم دچار خسارت شده باشد تنها در صورتی میتوانید خسارت وارد شده به همسایه را هم از شرکت بیمه دریافت کنید که پوشش بیمه دیگری به نام پوشش مسولیت ناشی از ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

  در این پوشش خسارت های ناشی از ترکیدن ، لبریز شدن ،گرفتگی و سرریز شدن منابع و مخازن آب و دستگاههای مشابه و یا شبکه آبرسانی و فاضلاب مربوط به محل مورد بیمه تحت پوشش بیمه قرار میگیرد ، این پوشش یکی از پوششهای فرعی همراه با بیمه آتش سوزی ارایه میگردد و امکان خرید این پوشش به تنهایی و مستقل وجود ندارد .

  استثنائات : خسارت های زیرخارج از تعهد بیمه گر میباشد 

  • ۱- هر گونه هزینه مربوط به ترمیم استهلاک ، فرسودگی و یا پوسیدگی دستگاهها ، منابع ، مخازن و شبکه آبرسانی
  • ۲- خسارت های وارده به دستگاهها و شبکه لوله کشی منشا حادثه منجر به خسارت
  • ۳- خسارت های ناشی از سیل ، طوفان ، زلزله ، آتشفشان مگر آنکه خطرهای مذکور تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشد
  • ۴- خسارت هایی که در اثر تخلیه یا پر کردن مخازن دستگاههای خودکار اطفای حریق (sprinkler ) یا نشت از آنها اتفاق افتد
  • ۵- خسارت های آبدیدگی مورد بیمه ناشی از خطوط شبکه آبرسانی و فاضلاب خارج از ساختمان محل مورد بیمه
  • ۶- خسارت های ناشی از رطوبت زمین ،نهرهای زیرزمینی ،چاه های آب و قنات

  فرانشیز : از هر خسارت ۱۰% به عنوان فرانشیز در تعهد بیمه گذار است

  ضایعات ناشی از آب باران ذوب برف

  بیمه ضایعات ناشی از آب باران ، ذوب برف و سنگینی برف 

  خسارت های ناشی از آب باران ، برف و تگرگ مشروط به این که از طریق بام یا در نتیجه ترکیدن ، گرفتگی لوله ها ، لبریز شدن آبروی شیروانی و ناودان ها و یا منابع و مخازن آب مربوط به محل مورد بیمه نفوذ کرده باشد در این پوشش که یکی از پوشش های فرعی از مجموعه پوشش های خطرات فرعی بیمه آتش سوزیاست بیمه میشود لازم به ذکر است خرید مستقل این پوشش امکان پذیر نیست و همراه بیمه اتش سوزی عرضه میگردد. یکی از شایع ترین حوادثی که پس از بارش برف سنگین رخ میدهد این است که بدلیل سنگینی وزن برفی که در بام سوله ها قرار گرفته سقف سوله ریزش میکند و به اموال و اجناسی که داخل سوله قرار گرفته خسارت وارد میکند .

  خسارت های غیر قابل پرداخت :

  ۱- هزینه برف روبی ، ذوب کردن یخ و ترمیم یا تعویض عایق کاری و آسفالت بام 

  ۲- خسارت های ناشی از نفوذ آب از سقف های شیشه ای یا پنجره طبقه زیر شیروانی یا شکاف هایی که در نتیجه تعمیر یا تجدید بنا بوجود آمده باشد 

  ۳- خسارت ها و خرابی ناشی از برف و تگرگ وارد به مورد بیمه ای که در محدوده فضای باز قرار گرفته باشد 

  ۴-خسارت های آبدبدگی مورد بیمه ناشی از خطوط شبکه آبرسانی و فاضلاب خارج از ساختمان محل مورد بیمه

  ۵- خسارت های ناشی از رطوبت زمین ، نهرهای زیر زمینی ، چاه های آب و قنات 

   

  سقوط هواپیما هلی کوپتر و قطعات آن

  بیمه سقوط هواپیما و هلی کوپتر و قطعات آنها 

   

  در این پوشش که یکی از پوششهای فرعی بیمه آتش سوزی  است خسارت های ناشی از سقوط هواپیما ، بالگرد ،یا هر نوع اشیا پرنده و اجسام ساقط شده از آنها تحت پوشش قرار میگیرد 

  استثنائات این پوشش عبارت است از : 

  • ۱-     خسارت های ناشی از فرود هواپیما که اجازه آن از طرف بیمه گذار صادر شده باشد مگر آنکه صراحتا خلاف آن شرط شده باشد
  • ۲-  خسارت های ناشی از جنگ و هر گونه عملیات خرابکارانه ، خصمانه و هواپیما ربایی
  • ۳-   خسارت های ناشی از بمب و یا هر نوع مواد منفجره ساقط شده از اشیا پرنده

   

  آشوب ، بلوا ، شورش

  هزینه پاکسازی

  پس از خاموش شدن شعله های وحشی آتش و آرام گرفتن رقص بیرحمانه زبانه های آتش علاوه بر غم و اندوه زیاندیده مقدار زیادی خاکستر و نخاله و ضایعات به جا می ماند .ضایعات مذکور میتواند میراث شوم زلزله ، سیل و یا طوفان نیز باشد.
  جمع آوری و انتقال ضایعات و خاکسترهای باقیمانده معمولا مستلزم پرداخت هزینه هایی است . هزینه هایی از قبیل کرایه جرثقیل برای جابجایی ستون ها و تیر آهن های دفرمه شده و اجسام سنگین ، کرایه حمل بار توسط کامیون ، حقوق کارگران برای جمع آوری و نظافت محل و …

  هزینه های فوق در حالت عادی جزو تعهدات بیمه آتش سوزی نیست و بنا به درخواست بیمه گذار و با انتخاب پوشش هزینه پاکسازی و پرداخت حق بیمه اضافی میتوان این قبیل هزینه ها را از شرکت های بیمه دریافت کرد . حداکثر سقف تعهد شرکت های بیمه برای جبران هزینه پاکسازی ناشی از خطرات بیمه شده ۲۰% سرمایه بیمه نامه است که توسط بیمه گذار در زمان تکمیل فرم پیشنهاد تعیین میگردد و مقدار تعیین شده در داخل بیمه نامه آتش سوزی صادره درج میگردد . با توجه با اینکه حق بیمه مربوط به پوشش هزینه پاکسازی بسیار اندک می باشد (نرخ هزینه پاکسازی نصف نرخ بیمه آتش سوزی است ) به همه بیمه گذاران توصیه میشود در زمان خرید بیمه آتش سوزی  و خطرات تکمیلی نسبت به خرید این پوشش اقدام نمایند .

  سقوط بهمن

   

   

  برخورد جسم خارجی

  عدم النفع یا وقفه در فعالیت ناشی از آتش سوزی

  دربیمه عدم النفع یا وقفه در تولید بیمه‌گر متعهد می‌گردد در مقابل اخذ مبلغی بعنوان حق بیمه کلیه خسارات وهزینه های  ناشی از توقف تولید دراثربروز یکی از خطرات مورد تعهد دربیمه‌ آتش‌‌سوزی (مشتمل برخطرات اصلی حریق، انفجار، صاعقه و یا هر یک از خطرات اضافی بیمه شده) طی دوره غرامت، تحت پوشش قرار دهد. بنابراین در این بیمه‌نامه بیمه‌گر خسارات واقعی یا زیان‌هایی که شامل از دست دادن سود به جهت کاهش عملیات و یا افزایش هزینه‌ها می‌باشد را جبران می‌نماید.

  کلیه درآمدهای ممکن‌ الحصول را که به علت از بین رفتن محل مورد بیمه و یا وقوع خسارت تحت شمولبیمه آتش سوزی به دست نیامده باشد، تحت پوشش این خطر قرار می‌گیرند. همچنین کلیه هزینه‌هایی که بیمه‌گذار به منظور کاهش مدت توقف فعالیت تجاری خود می‌نماید، تحت پوشش می‌باشند

   این نوع پوشش، صرفا برای آن دسته از واحدهای صنعتی ارائه می‌شود که دارای بیمه‌نامه آتش‌سوزی باشند وصرفا خساراتی را که ناشی از توقف فعالیت تجاری بوده، تحت پوشش می‌دهد.

  شرط ارائه اسناد حسابداری: جهت تعیین غرامت وقفه در تولید در هنگام بروز خسارت، مرجع رسیدگی، دفاتر حسابداری موسسه می‌باشد و بیمه‌گذار می‌بایستی کلیه دفاتر مالی را در اختیار کارشناسان و حسابرسان بیمه‌گر قرار دهد.

  تعاریف اصطلاحات مورد استفاده در بیمه عدم النفع :

  ۱- سود خالص : سود حاصله طی یک دوره ممالی که ارزش آن بر اساس صورت سود و زیان سال‌های قبل و تغییر و تحول اقتصادی مشخص شده و تعهد این بیمه‌نامه، محدود به جبران خسارات ناشی از دست دادن سود خالص به خاطر کاهش گردش عملیات(فروش) و یا افزایش هزینه‌ها می‌باشد

  ۲- هزینه ها : هزینه‌های ثابت تولیدی و غیر تولیدی و اداری شامل هزینه‌های برق، آب، تلفن، اجاره‌ها، هزینه‌های حقوقی کارکنان دائمی و فصلی که ماهیتا با توقف فعالیت موسسه ارتباط پیدا می‌نماید

  ۳- دوره غرامت : این دوره با وقوع حادثه شروع و تا از بین رفتن کامل اثرات فیزیکی ناشی از خسارت و یا حداکثر تا مدت معین مشخص شده و در بیمه‌نامه پایان می‌پذیرد و این دوره نمی‌بایستی از حداکثر مدت قید شده در این بیمه‌نامه فراتر شود. حداکثر دوره غرامت که معمولا بر حسب ماه بیان می‌شود و با وقوع حادثه آغاز شده به وسیله بیمه‌گذار انتخاب می‌شود و هنگامی که فعالیت مجددا از سر گرفته می‌شود و یا در خاتمه دوره انتخاباتی پایان می‌پذیرد که در این بیمه‌نامه حداکثر شش ماه می‌باشد.

  ۴- دوره انتظار : دوره زمانی است که بیمه‌گر هیچگونه تعهدی در جبران خسارت ندارد که معمولا این مدت کمتر از ۱۵ روز نخواهد بود.

  ۵- فرانشیز : درصدی از خسارت که به عهده بیمه گذار است و معمولا در این بیمه نامه ۲۰% از خسارت به عهده بیمه گذار است

  استثنائات بیمه عدم النفع ناشی از آتش سوزی : 

  • ۱- شرکت بیمه هیچگونه تعهدی نسبت به تاخیر عمدی و یا تبانی در تاخیر دوره برگشت فعالیت به حالت عادی (قبل از حادثه) ندارد
  • ۲- شرکت بیمه هیچگونه تعهدی در قبال ورشکستگی، انحلال یا توقف دائم فعالیت ندارد
  • ۳- جنگ، شورش، بلوا
  • ۴- انفجارات هسته‌ای یا رادیو اکتیو
  • ۵- انفجار باروت و مواد منفجره و امثال آن

  انفجار و دفرمه شدن ظروف تحت فشار

  پوشش انفجار و دفرمه شدن ظروف تحت فشار صنعتی به عنوان یکی از پوششهای فرعی در بیمه آتش سوزی عرضه میگردد. در این پوشش خسارت وارده به ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه که ناشی از ترکیدن و متلاشی شدن این ظروف باشد با رعایت مفاد بیمه نامه و تعاریف زیر تحت پوشش قرار میگیرد.

  ظروف تحت فشار صنعتی عبارت است از :

    ۱- دیگ بخار به مفهوم ماشین الاتی که بر اثر فعل و انفعالات ناشی از نیروی بخار و یا سایر عوامل نیروزا ، بخار مرطوب و یا خشک در صنایع تولید استفاده می نماید

    ۲- ظروفی که به منظور نگهداری مواد و یا گازهای تحت فشار در صنعت مورد استفاده قرار میگیرد

    الف : دستگاه اصلی

    ب : اجزا و قطعاتی که بدون وجود دریچه های سوپاپ قطع کننده به دستگاه اصلی متصل می باشد

    ج : قطعات فلزی درجات فشار آب و اتصالاتی که آنها را به دستگاه اصلی وصل میکند حتی اگر این قطعات و اتصالات به وسیله دریچه سوپاپ های اطمینان از اجزا ثابت جدا شده باشد

    ترکیدن و متلاشی شدن:

  به مفهوم تغییر شکل ناگهانی و خطرناک ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه است که در اثر فشار نیروی بخار و یا سایر عوامل نیروزا ایجاد شود

  سایر شرایط : 

  ۱- بیمه گر میتواند بازرسی های و بازدید های دوره ای را از ظروف تحت فشار صنعتی موضوع این بیمه نامه انجام دهد بیمه گذار مکلف است تسهیلات لازم جهت بازدید و بررسی های دوره ای مزبور فراهم نموده و دستورات و ضوابط ایمنی توصیه شده از طرف بیمه گر را رعایت نماید.

  ۲- فشار یا بار روی سوپاپ های اطمینان نباید از میزان مجاز مقرر شده در حد استاندارد تجاوز نماید مگر آنکه توافق دیگری بین طرفین بعمل آمده باشد.

  ۳- چنانچه بیمه گذار بخواهد اصلاحات و یا تغییراتی در ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه به عمل آورد و یا قطعات و ادواتی را به ظروف مزبور اضافه و یا از آن جدا کند باید با اطلاع بیمه گر باشد .

   استثنائات پوشش ظروف تحت فشار صنعتی:

  ۱-  خسارت وارده به ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه در اثر آزمایش هیدرولیکی ظروف مزبور

  ۲-  خسارت وارده به ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه در دوره تعمیر و راه اندازی مجدد این ظروف در مواردی که به علت تحقق خطر موضوع بیمه این شرایط خسارت دیده است

  ۳-  خسارت ناشی از موارد زیر در صورتیکه منجر به متلاشی و یا ترکیدن ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه نگردد

  ۴-  خوردگی ناشی از سوخت یا مواد دیگر ، زنگ زدگی و یا استهلاک قطعات ظروف تحت فشار صنعتی مورد بیمه

  ۵-  تغییر شکل تدریجی ظروف مزبور از قبیل ترک خوردن ، شکستن ،متورم شدن ،لایه لایه شدکهن ، درز پیدا کردن ،شیار پیدا کردن (حتی اگر این موارد همراه با نشت باشد )

  ۶-  نقص فنی اتصالات ظروف مورد بیمه

  حق بیمه : 

  حق بیمه پوشش ظروف تحت فشار صنعتی معمولا حداکثر یک هزارم ارزش ظروف مذکور است که به حق بیمه آتش سوزی اضافه میگردد.

  شکست شیشه

   

  پوشش شکست شیشه به عنوان یکی از پوشش های فرعی همراه بیمه آتش سوزی عرضه میگردد . در این پوشش خسارت های ناشی از شکست شیشه های نصب شده در محل مورد بیمه در اثر حادثه و برخورد جسم خارجی جبران میگردد . در این پوشش بیمه گذار لیستی از تعداد و ابعاد شیشه های نصب شده در ساختمان را به شرکت بیمه میدهد همچنین حق بیمه پوشش شکست شیشه معمولا ۲% مجموع ارزش شیشه ها در نظر گرفته میشود .

  استثنائات و خسارت های غیر قابل پرداخت :

  •  شکست شیشه‌های میان تهی مانند پارچ آب، فنجان و…
  •  شکست شیشه‌های تزئینی و یا قاب شده که روی آن با حروف برجسته و یا نقره کاری و یا نقاشی یا تزئینات هنری دیگری صورت گرفته باشد و یا هر نوع شیشه‌های   زینتی مگر اینکه بعنوان شیشه ویترین و یا درب ورودی ساختمان به‌کار رفته باشد
  •  شکست شیشه‌های موجود در کارخانه‌های تولید شیشه
  •  شکست شیشه در اثر امواج حاصل از شکستن دیوار صوتی توسط هواپیماهای با سرعت مافوق صوت و یا هر شی دیگری که سرعت آن برابر سرعت صوت و یا بیشتر از آن باشد
  •  خسارت ناشی از تعویض و یا تعمیر پنجره و یا درب و ویترین
  •  خسارات ناشی از جنگ، اعتصاب، شورش، آشوب و بلوا مگر آنکه حوادث مذکور دارای پوشش بیمه‌ای باشند.
  •  شکست شیشه در اثر طراحی غلط یا نشست ساختمان
  • بیمه رانش زمین
  • اغلب مردم رانش زمین یا زمین لغزه را با زلزله یا زمین لرزه یکی میدانند اما این دو پدیده طبیعی با هم تفاوت دارند زمین لرزه یا زلزله (earthquake) لرزش و جنبش زمین است که به علّت آزاد شدن انرژی ناشی از گسیختگی سریع در گسل های پوسته زمین در مدتی کوتاه روی می دهد.اما رانش زمین یا زمین لغزه (land slide) حرکت لایه های رسوبی متراکم و غیر متراکم به روی سطح شیبدار است در رانش زمین لایه های ناپایدار شده بنا به دلایل متفاوت از جمله زلزله ، راه سازی ، نیروی جاذبه زمین ، باران ، فشار منفذی سیالات،سبک سازی پایین دست توده به سمت پایین با سرعت های متفاوت حرکت میکنند . سرعت این حرکت از چند میلیمتر در سال تا حرکت های ناگهانی و سریع میتواند متغیر باشد . که معمولا در حرکت های سریع خسارت های هنگفتی به ساختمان ها و زمین های کشاورزی وارد میکند . رانش زمین در سطوح شیب دار رخ میدهد.در بیمه آتش سوزی هر کدام از پدیده های فوق به عنوان یک خطر مستقل دارای یک پوشش هستند و بیمه گذاران بنا به نیاز میتوانند پوشش زلزله و یا پوشش رانش زمین و یا هر دو را انتخاب کنند.

  ریزش و فروکش کردن چاه

  سرقت با شکست حرز

  پوشش بیمه سرقت یا دزدی( با شکست حرز ) به عنوان یکی از پوششهای فرعی در بیمه آتش سوزیبا شرایط و تعاریف زیر عرضه میگردد . در این پوشش  بیمه‌ گر خسارت ناشی از فقدان یا خرابی اموال بیمه شده را که در نتیجه سرقت با شکست حرز روی دهد حداکثر تا مبلغ مشخص شده در بیمه نامه جبران می‌کند.

  سرقت با شکست حرز به چه معناست :

  در لغت حرز یعنی جاى مطمئن، به عبارت دیگر به جایی می‌گویند که چنان محصور و محکم باشد که اگر کسی وارد آن شود در امان باشد و از گزندها و خطرها مصون بماند. حرز به این مفهوم، به معناى محل امن و مطمئن جهت حفظ مال ازدستبرد دیگران است. از این رو، هنگامى که چیزى را در جاى مطمئنى مى‌گذارند و بدین وسیله آن را از دستبرد دیگران محفوظ مى‌دارند مى‌گویند آن را احراز کرده‌اند. حرزِ هر مالى در عرف متناسب با آن مال است، به عنوان مثال، حرز طلا و جواهر، پول و اشیاى قیمتى، صندوق محکم قفل دار؛ حرز لوازم خانه و اجناس درون مغازه، اتاق، کمد و مغازه و حرز چهار پایان محلّ نگهدارى آن‌ها، مانند طویله و اسطبل است.

  موارد زیر سرقت با شکست حرز محسوب میشود :

  • ۱- بالا رفتن از دیوار محل استقرار اموال بیمه شده یا شکستن درب یا خراب کردن دیوار و نظایر آنBimehsara Com Thief
  • ۲- باز کردن در به وسیله کلید تقلبی و سایر آلات و ادواتی که عادتا برای باز کردن قفل به کار نمی‌رود.
  • ۳- ورود سارق به محل قرار گرفتن اموال بیمه شده در شب
  • ۴- ورود به محل با ارعاب و تهدید بیمه‌گذار و یا سایر اعضاء خانواده و یا خدمتگزار به جان یا آبروی آنها.
  •  استثنائات بیمه سرقت :
  • خسارت های ناشی از سرقت یا دزدی در شرایط زیر تحت پوشش بیمه نیست 
   • ۱- سرقت های ناشی از جنگ، اعتصاب، اغتشاش، شورش و بلوا مگر آنکه مورد بیمه علاوه بر خطر سرقت در مقابل این خطرها نیز بیمه شده باشد
   • ۲- سرقت‌هایی که در هنگام آتش‌سوزی، سیل و زلزله رخ می‌دهد
   • ۳- سرقت هایی که به وسیله خدمتگزاران یا افرادی که با بیمه‌گزار در یک جا زندگی می‌کنند روی می‌دهد

   وظایف بیمه گزار پس از سرقت :

   • ۱- بلافاصله پس از سرقت، اداره آگاهی یا کلانتری یا سایر مراجع انتظامی ذیصلاح را آگاه کرده و در زمینه دستگیری سارق و کشف اموال مسروقه اقدام و با مقامات ذیصلاح همکاری لازم معمول دارد.
   • ۲- ظرف مدت دو روز پس از اعلام خسارت فهرست جامعی شامل اموال مسروقه یا خسارت دیده تهیه و مراتب را کتبا تایید نماید.
   • ۳- موضوع را فورا با ذکر مبلغ تقریبی خسارت بصورت شفاهی یا از طریق تلفن به بیمه‌گر اعلام دارد و در نهایت نیز در اختیار بیمه‌گر قرار دهد.
   • ۴- چنانچه متعاقب وقوع حادثه اطلاعاتی در مورد سرقت بدست آورد بلافاصله بیمه‌ گر را از آن مطلع کند.

  خسارت های ناشی از ریزش مواد مذاب

  خسارت  های ناشی از گاز آمونیاک و فریون در سردخانه ها

  مسولیت مالی ناشی از آتش سوزی انفجار و ترکیدگی لوله آب در مقابل همسایگان و ساختمانهای مجاور

  تصور کنید آپارتمان شما بدلیل خاموش شدن شعله گاز و انفجار گازهای منتشر شده دچار آتش سوزی شده و شعله های آتش به آپارتمان همسایه بالایی سرایت کرده است در چنین حالتی شما مسئول جبران خسارت های وارد شده به همسایه طبقه بالایی خود هستید و فقط در صورتی میتوانید خسارت وارد شده را از شرکت بیمه دریافت کنید که بیمه آتش سوزی را به همراه پوشش بیمه مسئولیت ناشی از آتش سوزی ، انفجار و ترکیدگی لوله آب و فاضلاب راخریداری کرده باشید

  تصور کنید لوله آب آپارتمان شما سوراخ شده و نشت آب باعث خرابی سقف همسایه طبقه پایین و همچنین آپارتمان شما گردیده است در چنین شرایطی اگرعلاوه بر بیمه آتش سوزی  پوشش بیمه مسئولیت ناشی از آتش سوزی و ترکیدگی لوله آب را داشته باشید شرکت بیمه خسارت همسایه طبقه پایین شما را پرداخت میکند و در غیر اینصورت پرداخت خسارت امکان پذیر نیست . همچنین برای دریافت خسارت های وارد شده به آپارتمان خودتان می بایست پوشش ترکیدگی لوله آب را داشته باشید.

  به عبارت دیگر برای اینکه خیال تان راحت باشد توصیه میشود همزمان با خرید بیمه آتش سوزی پوشش های تکمیلی زیر را هم خریداری نمایید :

  ۱- پوشش ترکیدگی لوله آب و فاضلاب

  ۲- پوشش مسئولیت ناشی از آتش سوزی ، انفجار و ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب

  در این پوشش خسارت های مستقیم وارد به اشیاء تحت مالکیت یا اموال در تصرف قانونی همسایگان که ناشی از آتش­سوزی، انفجار، ترکیدگی لوله آب و فاضلاب محل مورد بيمه باشد پرداخت میگردد .  

  ۱- مبلغ خسارت  با اطلاع بیمه ­گذار مستقیماً از طرف بیمه ­گر به زیاندیده پرداخت خواهد شد و میزان خسارت پرداختی از سرمایه بخش بیمه مسئوليت کسر می­گردد. در صورت پرداخت تمامی سرمایه پوشش مذكور، بیمه ­گر در قبال همسايگان بیمه­ گذار تعهدی نخواهد داشت.

  ۲- تعهد بيمه ­گر در يك يا چند حادثه در طول اعتبار بيمه ­نامه، حداكثر معادل ۵۰% سرمایه بیمه شده مندرج در بيمه ­نامه اصلي مي­باشد. 

  ۳- چنانچه در صورت وقوع حادثه­ اي، خسارت به بيش از يك همسايه وارد شود، تعهد فوق­ الذكر در بين تمامي همسايگان زيان­ديده به نسبت تقسيم مي­گردد. بديهي است مجموع خسارتهاي پرداختي به تمامي همسايگان زيان­ديده از حداكثر تعهد بیمه گر که در بیمه نامه مشخص شده است تجاوز نخواهد نمود.

   استثنائات بیمه مسئولیت ناشی از آتش سوزی ، انفجار و ترکیدگی لوله های  آب و فاضلاب:

  ۱) خسارت وارد به اموال اشخاص ­ثالث موجود در محل مورد بيمه و نزد بیمه­ گذار، مگر آن که در بيمه­ نامه شرط ديگري شده باشد.

  ۲) خسارتهای ناشی از عمد و یا تقلب بیمه ­گذار و کارکنان و نمایندگان و شرکای وی.

  ۳) بیمه­ گذار مجاز نیست بدون موافقت بیمه ­گر در مورد مسئولیت هایی که طبق این بیمه­ نامه مورد تأمین می­باشد تعهدی در قبال مدعی به عهده گیرد و یا وجهی به وی بپردازد یا درخصوص میزان تعهد بیمه ­نامه توافق نماید در غیر اینصورت بیمه ­گر مجاز است از پرداخت قسمتی یا تمامی خسارت خودداری نماید.

   فرانشيز:

  از كليه خسارتهاي تركيدگي لوله آب و فاضلاب معادل ۱۰ درصد خسارت به عنوان تعهد بيمه ­گذار كسر خواهد شد.

  خسارت ناشی از نوسانات برق

  الزام قانوني مدير ساختمان براي خرید بیمه آتش سوزی

  ماده ۱۴قانون تملک آپارتمانها :قانون تملک آپارتمانها

  ماده ۱ – مالکیت در آپارتمان های مختلف و محل های پیشه و سکنای یک ساختمان شامل دو قسمت است.
  مالکیت قسمت های اختصاصی و مالکیت قسمتهای مشترک.
  ماده ۲ – قسمتهای مشترک مذکور در این قانون عبارت از قسمتهایی از ساختمان است که حق استفاده از آن منحصر به یک یا چند آپارتمان یا محل پیشه مخصوص نبوده و به کلیه مالکین به نسبت قسمت اختصاصی آنها تعلق می گیرد به طور کلی قسمتهایی که برای استفاده اختصاصی تشخیص داده نشده است یا در اسناد مالکیت ملک اختصاصی یک یا چند نفر از مالکین تلقی نشده از قسمتها مشترک محسوب می شود مگر آن که تعلق آن به قسمت معینی بر طبق عرف و عادت محل مورد تردید نباشد.
  ماده ۳ – حقوق هر مالک در قسمت اختصاصی و حصه او در قسمت های مشترک غیر قابل تفکیک بوده و در صورت انتقال قسمت اختصاصی به هر صورتی که باشد انتقال قسمت مشترک قهری خواهد بود.
  ماده ۴– حقوق و تعهدات و همچنین سهم هر یک از مالکان قسمتهای اختصاصی از مخارج قسمتهای مشترک متناسب است با نسبت مساحت قسمت اختصاصی به مجموع مساحت قسمتهای اختصاصی تمام ساختمان به جز هزینه هایی که به دلیل عدم ارتباط با مساحت زیر بنا به نحو مساوی تقسیم خواهد شد و یا اینکه مالکان ترتیب دیگری را برای تقسیم حقوق و تعهدات و مخارج پیش بینی کرده باشند. پرداخت هزینه های مشترک اعم از اینکه ملک مورد استفاده قرار گیرد یا نگیرد الزامی است.
  تبصره ۱- مدیران مجموعه با رعایت مفاد این قانون، میزان سهم هر یک از مالکان یا استفاده کنندگان را تعیین می کند.
  تبصره ۲- در صورت موافقت مالکانی که دارای اکثریت مساحت زیربنای اختصاصی ساختمان می باشند هزینه های مشترک بر اساس نرخ معینی که به تصویب مجمع عمومی ساختمان می رسد، حسب زیر بنای اختصاصی هر واحد، محاسبه می شود.

  تبصره ۳- چنانچه چگونگی استقرار حیاط ساختمان یا بالکن یا تراس مجموعه به گونه ای باشد که تنها از یک یا چند واحد مسکونی، امکان دسترسی به آن باشد، هزینه حفظ و نگهداری آن قسمت به عهده استفاده کننده یا استفاده کنندگان است. (اصلاحی و الحاقی بموجب قانون اصلاح قانون تملک آپارتمانها مصوب ۱۳۷۶)
  ماده ۵ – انواع شرکتهای موضوع ماده ۲۰ قانون تجارت که به قصد تجارت ساختمان خانه و آپارتمان و محل کسب به منظور سکونت یا پیشه یا اجاره یا فروش تشکیل می شود از انجام سایر معاملات بازرگانی غیر مربوط به کارهای ساختمانی ممنوعند.
  ماده ۶ – چنانچه قراردادی بین مالکین یک ساختمان وجود نداشته باشد کلیه تصمیمات مربوط به اداره و امور مربوط به قسمت های مشترک به اکثریت آرا مالکینی است که بیش از نصف مساحت تمام قسمت های اختصاصی را مالک باشند.
  تبصره – نشانی مالکین برای ارسال کلیه دعوتنامه ها و اعلام تصمیمات مذکور در این قانون همان محل اختصاصی آنها در ساختمان است مگر این که مالک نشانی دیگری را در همان شهر برای این امر تعیین کرده باشد.
  ماده ۷ – هر گاه یک آپارتمان یا یک محل کسب دارای مالکین متعدد باشد مالکین یا قائم مقام قانونی آنها مکلف اند یکنفر نماینده از طرف خود برای اجرای مقررات این قانون و پرداخت حصه مخارج مشترک تعیین و معرفی نمایند در صورتی که اشخاص مزبور به تکلیف فوق عمل نکنند رای اکثریت بقیه مالکین نسبت به تمام معتبر خواهد بود مگر این که عده حاضر کمتر از ثلث مالکین باشد که در این صورت برای یکدفعه تجدید دعوت خواهد شد.

  ماده ۸ – در هر ساختمان مشمول مقررات این قانون در صورتی که عده مالکین بیش از سه نفر باشد مجمع عمومی مالکین مکلف اند مدیر یا مدیرانی از بین خود یا از خارج انتخاب نمایند طرز انتخاب مدیر از طرف مالکین و وظایف و تعهدات مدیر و امور مربوط به مدت مدیریت و سایر موضوعات مربوطه در آیین نامه این قانون تعیین خواهد شد.

  ماده ۹ – هر یک از مالکین می تواند با رعایت مقررات این قانون و سایر مقررات ساختمانی عملیاتی را که برای استفاده بهتری از قسمت اختصاصی خود مفید می داند انجام دهد هیچیک از مالکین حق ندارند بدون موافقت اکثریت سایر مالکین تغییراتی در محل یا شکل در یا سردر یا نمای خارجی در قسمت اختصاصی خود که در مریی و منظر باشد بدهند.

  ماده ۱۰ – هر کس آپارتمانی را خریداری می نماید به نسبت مساحت قسمت اختصاصی خریداری خود در زمینی که ساختمان روی آن بنا شده یا اختصاص به ساختمان دارد مشاعا سهیم می گردد مگر آن که مالکیت زمین مزبور به علت وقف یا خالصه بودن یا علل دیگر متعلق به غیر باشد که در این صورت باید اجور آن را به همان نسبت به پردازد مخارج مربوط به محافظت ملک و جلوگیری از انهدام و اداره و استفاده از اموال و قسمتهای مشترک و به طور کلی مخارجی که جنبه مشترک دارد و یا به علت طبع ساختمان یا تاسیسات آن اقتضا دارد یکجا انجام شود نیز باید به تناسب حصه هر مالک به ترتیبی که در آیین نامه ذکر خواهد شد پرداخت شود هر چند آن مالکاز استفاده از آنچه که مخارج برای آن است صرف نظر نماید.

  ماده ۱۰ مکرر – در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت سهم خود از هزینه های مشترک از طرف مدیر یا هیئت مدیران وسیله اظهارنامه با ذکر مبلغ بدهی و صورت ریز آن مطالبه میشود.
  هر گاه مالک یا استفاده کننده ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهار نامه سهم بدهی خود را نپردازد مدیر یا هیئت مدیران میتوانند به تشخیص خود و با توجه به امکانات از دادن خدمات مشترک از قبیل شوفاژ – تهویه مطبوع – آب گرم – برق – گاز و غیره با و خودداری کنند و درصورتیکه مالک و یا استفاده کننده همچنان اقدام به تصفیه حساب ننمایند اداره ثبت محل وقوع آپارتمان به تقاضای مدیر یا هیئت مدیران برای وضول وجه مزبور بر طبق اظهار نامه ابلاغ شده اجرائیه صادر خواهد کرد.

  عملیات اجرائی وفق مقررات اجرای اسناد رسمی صورت خواهد گرفت و درحال مدیر یا هیئت مدیران موظف میباشند که بمحض وصول وجوه مورد مطالبه یا ارائه دستور موقت دادگاه نسبت به برقراری مجدد خدمات مشترک فوراً اقدام نمایند.
  تبصره ۱- در صورتی که عدم ارائه خدمات مشترک ممکن یا مؤثر نباشد، مدیر یا مدیران مجموعه می توانند به مراجع قضایی شکایت کنند، دادگاهها موظفند این گونه شکایات را خارج از نوبت رسیدگی و واحد بدهکار را از دریافت خدمات دولتی که به مجموع ارائه می شود محروم کنند و تا دو برابر مبلغ بدهی به نفع مجموعه جریمه نمایند.
  استفاده مجدد از خدمات موکول به پرداخت هزینه های معوق واحد مربوط بنا به گواهی مدیر یا مدیران و یا به حکم دادگاه و نیز هزینه مربوط به استفاده مجدد خواهد بود. (الحاقی بموجب قانون اصلاح قانون تملک آپارتمانها مصوب ۱۳۷۶)
  تبصره ۲- رونوشت مدارک مثبت سمت مدیر یا هیئت مدیران و صورت ریز سهم مالک یا استفاده کننده از هزینه های مشترک و رونوشت اظهار نامه ابلاغ شده بمالک یا استفاده کننده باید ضمیمه تقاضانامه صدور اجرائیه گردد.
  تبصره ۳- نظر مدیر یا هیئت مدیران ظرف ده روز پس از ابلاغ اظهار نامه بمالک در دادگاه تخستین محل وقوع آپارتمان قابل اعتراض است، دادگاه خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آئین دادرسی مدنی به موضوع رسیدگی و رأی میدهد این رأی قطعی است. در مواردیکه طبق ماده فوق تصمیم به قطع خدمات مشترک اتخاذ شده و رسیدگی سریع به اعتراض ممکن نباشد دادگاه به محض وصول اعتراض اگر دلایل را قوی تشخیص دهد دستور متوقف گذاردن تصمیم قطع خدمات مشترک را تا صدور رأی خواهد داد.
  تبصره ۴- در صورتیکه مالک یا استفاده کننده مجدداً و مکرراً در دادگاه محکوم به پرداخت هزینه های مشترک گردد علاوه بر سایر پرداختی ها مکلف به پرداخت مبلغی معادل مبلغ محکوم بها بعنوان جریمه میباشد. (اصلاحی بموجب لایحه قانونی اصلاح قانون الحاق ماده ۱۰ مکرر و دو تبصره به قانون تملک آپارتمانها)

  ماده ۱۱ – دولت مکلف است ظرف سه ماه پس از تصویب این قانون آیین نامه های اجرایی آن را تهیه و بعد از تصویب هیات وزیران به مورد اجرا به گذارد. دولت مامور اجرای این قانون است.

  ماده ۱۲– دفاتر اسناد رسمی موظف می باشند در هنگام تنظیم هر نوع سند انتقال، اجاره، رهن، صلح، هبه و غیره گواهی مربوط به تسویه حساب هزینه های مشترک را که به تأیید مدیر یا مدیران ساختمان رسیده باشد از مالکیا قائم مقام او مطالبه نمایند و یا با موافقت مدیر یا مدیران تعهد منتقل الیه را به پرداخت بدهی های معوق مالک نسبت به هزینه های موضوع این قانون در سند تنظیمی قید نمایند.

  ماده ۱۳– در صورتی که به تشخیص سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری عمر مفید ساختمان به پایان رسیده و یا به هر دلیل دیگری ساختمان دچار فرسودگی کلی شده باشد و بیم خطر یا ضرر مالی و جانی برود و اقلیت مالکان قسمتهای اختصاصی در تجدید بنای آن موافق نباشند، آن دسته از مالکان که قصد بازسازی مجموعه را دارند، می توانند براساس حکم دادگاه، با تأمین مسکن استیجاری مناسب برای مالک یا مالکان که از همکاری خودداری می ورزند نسبت به تجدید بنای مجموعه اقدام نمایند و پس از اتمام عملیات بازسازی و تعیین سهم هر یک از مالکان از بنا و هزینه های انجام شده، سهم مالک یا مالکان یادشده را به اضافه اجوری که برای مسکن اجاری ایشان پرداخت شده است از اموال آنها از جمله همان واحد استیفا کنند. در صورت عدم توافق در انتخاب کارشناسان، وزارت مسکن و شهرسازی با در خواست مدیر یا هیأت مدیره اقدام به انتخاب کارشناسان یادشده خواهد کرد.
  تبصره ۱- مدیر یا مدیران مجموعه به نمایندگی از طرف مالکان می توانند اقدامات موضوع این ماده را انجام دهند.
  تبصره ۲- چنانچه مالک خودداری کننده از همکاری اقدام به تخلیه واحد متعلق به خود به منظور تجدید بنا نکند، حسب در خواست مدیر یا مدیران مجموعه، رئیس دادگستری یا رئیس مجتمع قضایی محل با احراز تأمین مسکن مناسب برای وی توسط سایر مالکان، دستور تخلیه آپارتمان یاد شده را صادر خواهد کرد.

  ماده ۱۴- مدیر یا مدیران مکلفند تمام بنا را به عنوان یک واحد در مقابل آتش سوزی نمایند. سهم هر یک از مالکان به تناسب سطح زیر بنای اختصاصی آنها بوسیله مدیر یا مدیران تعیین و از شرکاء اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد. در صورت عدم اقدام و بروز آتش سوزی مدیر یا مدیران مسؤول جبران خسارات وارده می باشند.

  ماده ۱۵– ثبت اساسنامه موضوع این قانون الزامی نیست. (الحاقی بموجب قانون اصلاح قانون تملک آپارتمانها مصوب ۱۳۷۶)

  آشنایی با بیمه مسولیت مدیر ساختمان

   
  آیین‌نامه اجرایی قانون تملک آپارتمانها با اصلاحات بعدی‌

  بخش اول‌: قسمتهای مختلف ساختمان‌

  فصل اول‌: قسمتهای اختصاصی‌

  ماده ۱ ـ قسمتهایی از بنا، اختصاصی تلقی می‌شود که عرفاً برای استفاده انحصاری شریک ملک معین یا قائم مقام او تخصیص‌یافته باشد.

  ماده ۲ ـ علاوه بر ثبت اراضی زیربنا و محوطه باغ‌ها و پارک‌های متعلّقه برای مالکیت قسمتهای اختصاصی نیز باید بطورمجزا سند مالکیت صادر شود، مشخصات کامل قسمت اختصاصی‌از لحاظ حدود طبقه‌، شماره‌، مساحت قسمتهای وابسته‌، ارزش وغیره باید در سند قید گردد.

  فصل دوم‌: قسمتهای مشترک‌

  ماده ۳ ـ قسمتهایی از ساختمان و اراضی و متعلقات آنها که به‌طور مستقیم و یا غیر مستقیم مورد استفاده تمام شرکاء می‌باشدقسمتهای مشترک محسوب می‌گردد و نمی‌توان حق انحصاری برآنها قایل شد. تبصره ـ گذاردن میز و صندلی و هر نوع اشیای دیگر وهمچنین نگاهداری حیوانات در قسمتهای مشترک ممنوع است‌. قسمتهای مشترک در ملکیت مشاع تمام شرکای ملک است‌، هرچند که در قسمتهای اختصاصی واقع شده باشد و یا از آن قسمتهاعبور نماید.

  ماده ۴ ـ قسمتهای مشترک مذکور در ماده ۲ قانون تملک ‌آپارتمانها عبارت است از:

  الف ـ زمین زیربنا خواه متصل به بنا باشد یا بنا بوسیله پایه روی‌آن قرار گرفته باشد.

  ب ـ تأسیسات قسمتهای مشترک از قبیل چاه آب و پمپ‌، منبع‌آب‌، مرکز حرارت و تهویه‌، رختشویخانه‌، تابلوهای برِ، کنتورها، تلفن مرکزی‌، انبار عمومی ساختمان‌، اتاق سرایدار در هر قسمت بناکه واقع باشد، دستگاه آسانسور و محل آن‌، چاه‌های فاضلاب‌، لوله‌ها از قبیل (لوله‌های فاضلاب‌، آب‌، برِق، تلفن ‌، حرارت مرکزی‌، تهویه مطبوع‌، گاز، نفت‌، هواکش‌ها، لوله‌های بخاری‌) گذرگاههای‌زباله و محل جمع‌آوری آن و غیره‌.

  پ ـ اسکلت ساختمان‌.

  تبصره ـ جدارهای فاصل‌بین قسمتهای‌اختصاصی‌، مشترک بین‌آن قسمتها است‌. مشروط بر اینکه جزء اسکلت ساختمان نباشد.

  ت ـ درها و پنجره‌ها ـ راهروها ـ پله‌ها ـ پاگردها ـ که خارج ازقسمتهای اختصاصی قرار گرفته‌اند.

  ث ـ تأسیسات مربوط به راه پله از قبیل وسایل تأمین‌کننده‌ روشنایی‌، تلفن و وسایل اخبار و همچنین تأسیسات مربوط به آنهابه استثنای تلفن‌های اختصاصی‌، شیرهای آتش‌نشانی‌، آسانسور ومحل آن‌، محل اختتام پله و ورود به بام و پله‌های ایمنی‌.

  ج ـ بام و کلیه تأسیساتی که برای استفاده عموم شرکاء و یا حفظ ‌بنا در آن احداث گردیده است‌.

  ح ـ نمای خارجی ساختمان‌.

  خ ـ محوطه ساختمان‌، باغ‌ها و پارکها که جنبه استفاده عمومی‌دارد و در سند اختصاصی نیز ثبت نشده باشد.

  بخش دوم‌: اداره امور ساختمان‌

  فصل اول‌: مجمع عمومی‌

  طرز انتخاب و وظائف و تعهدات مدیر

  ماده ۵ ـ در صورتی که تعداد مالکین از سه نفر تجاوز کند، مجمع عمومی مالکین تشکیل می‌شود.

  ماده ۶ ـ زمان تشکیل مجمع عمومی مالکین اعم از عادی یافوِالعاده‌، در مواردی که توافقنامه‌ای بین مالکین تنظیم نشده است‌به موجب اکثریت مطلق آرای مالکینی خواهد بود که بیش از نصف‌مساحت تمام قسمت‌های اختصاصی را مالک باشند و در صورت‌عدم حصول اکثریت مزبور، زمان تشکیل مجمع عمومی با تصمیم‌حداقل سه نفر از مالکین تعیین خواهد شد.

  ماده ۷ ـ در اولین جلسه مجمع عمومی‌، ابتدا رئیس مجمع‌عمومی تعیین خواهد شد و سپس در همان جلسه مدیر یا مدیرانی‌از بین مالکین و یا اشخاصی خارج از انتخاب می‌شود. مجمع‌عمومی مالکین باید لااقل هر سال یک‌بار تشکیل شود.

  ماده ۸ ـ برای رسمیت مجمع‌، حضور مالکین بیش از نصف‌مساحت تمام قسمتهای اختصاصی با نماینده آنان ضروری است‌.

  تبصره ـ در صورت عدم حصول اکثریت مندرج در این ماده‌جلسه برای پانزده روز بعد تجدید خواهد شد، هرگاه در این جلسه‌هم اکثریت لازم حاصل نگردید جلسه برای پانزده روز بعد تجدید وتصمیمات جلسه اخیر با تصویب اکثریت عده حاضر معتبر است‌.

  ماده ۹ ـ کسی که به عنوان نماینده یکی از شرکاء تعیین شده‌باشد قبل از تشکیل جلسه مجمع عمومی وکالتنامه معتبر خود را به‌مدیر یا مدیران ارائه نماید.

  تبصره ـ در صورتی که مالک قسمت اختصاصی‌، شخصیت‌حقوقی باشد نماینده آن طبق قوانین مربوط به شخصیتهای حقوقی‌معرفی خواهد شد.

  ماده ۱۰ ـ هرگاه چند نفر، مالک یک قسمت اختصاصی باشندباید طبق ماده ۷ قانون تملک آپارتمان‌ها از طرف خود یک نفر رابرای شرکت در مجمع عمومی انتخاب و معرفی نمایند.

  ماده ۱۱ ـ مجمع عمومی شرکاء دارای وظایف و اختیارات زیرمی‌باشد:

  الف ـ تعیین رئیس مجمع عمومی‌.

  ب ـ انتخاب مدیر یا مدیران و رسیدگی اعمال آنها.

  پ ـ اتخاذ تصمیم نسبت به اداره امور ساختمان‌.

  ت ـ تصویب گزارش مربوط به درآمد و هزینه‌های سالانه‌.

  ث ـ اتخاذ تصمیم در ایجاد اندوخته برای امور مربوط به حفظ ونگاهداری و تعمیر بنا.

  ج ـ تفویض اختیار به مدیر یا مدیران به منظور انعقاد قراردادهای‌لازم برای اداره ساختمان‌.

  ماده ۱۲ ـ کلیه تصمیمات مجمع عمومی شرکاء باید درصورتجلسه نوشته و به وسیله مدیر یا مدیران نگهداری شود.

  تبصره ـ تصمیمات متخذه مجمع باید ظرف ده روز به وسیله‌مدیر یا مدیران به شرکاء غایب اطلاع داده شود.

  ماده ۱۳ ـ تصمیمات مجمع عمومی بر طبق ماده ۶ قانون برای‌کلیه شرکاء الزام‌آور است‌.

  فصل دوم‌: اختیارت و وظایف مدیر یا مدیران‌

  ماده ۱۴ ـ مدیر یا مدیران مسؤول حفظ و اداره ساختمان واجرای تصمیمات مجمع عمومی می‌باشند.

  ماده ۱۵ ـ اصلاحی مصوب ۲۸/۱۰/۱۳۵۳ ـ تعداد مدیران بایدفرد باشد و مدت مأموریت مدیر یا مدیران دو سال است ولی‌مجمع عمومی می‌تواند این مدت را اضافه کند و انتخاب مجددمدیر یا مدیران بلامانع خواهد بود.

  ماده ۱۶ ـ در صورت استعفا، فوت‌، عزل یا حجر مدیر یامدیران قبل از انقضای مدت‌، مجمع عمومی فوِالعاده‌، به منظورانتخاب جانشین تشکیل خواهد شد.

  تبصره ۱ ـ در صورتی که سه نفر یا بیشتر از اعضای هیأت‌مدیره به جهات فوق از هیأت مدیره خارج شوند، مجمع عمومی‌فوِالعاده باید به منظور تجدید انتخاب هیأت مدیره تشکیل گردد.

  ماده ۱۷ ـ تصمیمات مدیران با اکثریت آرا معتبر است‌.

  ماده ۱۸ ـ مجمع عمومی یک نفر از مدیران را به عنوان خزانه‌دارتعیین می‌نماید. خزانه‌دار دفتر ثبت درآمد و هزینه خواهد داشت که‌به پیوست قبوض و اسناد مربوطه برای تصویب ترازنامه به مجمع‌عمومی تسلیم و ارائه خواهد داد.

  ماده ۱۹ ـ مدیر یا مدیران‌، امین شرکاء بوده و نمی‌توانند فرد دیگر را بجای خود انتخاب نمایند.

  ماده ۲۰ ـ مدیر یا مدیران مکلفند تمام بنا را به عنوان یک واحددر مقابل آ تش سوزی نمایند. سهم هر شریک از حق بیمه با توجه به ماده ۴ قانون بوسیله‌مدیر، تعیین و از شرکاء اخذ و به بیمه‌گر پرداخت خواهد شد.

  ماده ۲۱ ـ مدیر یا مدیران مکلفند میزان هزینه مستمر و مخارج‌متعلق به هر شریک و نحوه پرداخت آن را قبل یا بعد از پرداخت‌هزینه بوسیله نامه سفارشی به نشانی قسمت اختصاصی یا نشانی‌تعیین شده از طرف شریک به او اعلام نمایند.

  ماده ۲۲ ـ در کلیه ساختمانهای مشمول قانون تملک آپارتمانهاکه بیش از ده (۱۰) آپارتمان داشته باشد، مدیر یا مدیران مکلفندبرای حفظ و نگاهداری و همچنین تنظیف قسمتهای مشترک وانجام سایر امور مورد نیاز بنا، دربانی استخدام نمایند

  فصل سوم‌: هزینه‌های مشترک‌

  ماده ۲۳ ـ شرکای ساختمان موظفند در پرداخت هزینه‌های‌مستمر و هزینه‌هایی که برای حفظ و نگاهداری قسمتهای مشترک‌بنا مصرف می‌شود، طبق مقررات زیر مشارکت نمایند: در صورتی که مالکین ترتیب دیگری برای پرداخت هزینه‌های‌مشترک پیش‌بینی نکرده باشند، سهم هریک از مالکین یااستفاده‌کنندگان از هزینه‌های مشترک آن قسمت که ارتباط با مساحت‌زیربنای قسمت اختصاصی دارد از قبیل آب‌، گازوئیل‌، آسفالت‌پشت بام و غیره به ترتیب مقرر در ماده ۴ قانون تملک آپارتمانها و سایر مخارج که ارتباطی به میزان مساحت زیربنا ندارد از قبیل‌هزینه‌های مربوط به سرایدار، نگهبان‌، متصدی آسانسور، هزینه‌ نگاهداری تأسیسات‌، باغبان‌، تزیینات قسمتهای مشترک و غیره‌بطور مساوی بین مالکین یا استفاده‌کنندگان تقسیم می‌گردد. تعیین‌سهم هر یک از مالکین یا استفاده‌کنندگان با مدیر یا مدیران می‌باشد.

  تبصره ـ چنانچه به موجب اجاره‌نامه یا قرارداد خصوصی‌پرداخت هزینه‌های مشترک به عهده مالک باشد و مالک از پرداخت‌آن استنکاف نماید، مستأجر می‌تواند از محل مال‌الاجاره هزینه‌های‌مزبور را پرداخت کند و در صورتی که پرداخت هزینه‌های جاری‌مشترک به عهده استفاده‌کننده باشد و از پرداخت استنکاف کند، مدیر یا مدیران می‌توانند علاوه بر مراجعه به استفاده‌کننده‌، به مالک‌اصلی نیز مراجعه نمایند.

  ماده ۲۴ ـ هریک از شرکاء که در مورد سهمیه یا میزان هزینه‌مربوط به سهم خود معترض باشد می‌تواند به مدیر مراجعه وتقاضای رسیدگی نسبت به موضوع را بنماید در صورت عدم‌رسیدگی یا رد اعتراض شریک می‌تواند به مراجع صلاحیت‌دارقضائی مراجعه کند.

  ماده ۲۵ ـ هزینه‌های مشترک عبارتست از:

  الف ـ هزینه‌های لازم برای استفاده‌، حفظ و نگاهداری عادی‌ساختمان و تأسیسات و تجهیزات مربوطه‌.

  ب ـ هزینه‌های اداری و حق‌الزحمه مدیر یا مدیران‌.

  فصل چهارم‌: حفظ و نگاهداری تعمیر بنا

  ماده ۲۶ ـ در صورتی که بین شرکاء توافق شده باشد که‌هزینه‌های نگاهداری یک قسمت از بنا یا هزینه نگاهداری وعملیات یک جزء از تأسیسات فقط به عهده بعضی از شرکاء باشد، فقط همین شرکاء ملزم به انجام آن بوده و در تصمیمات مربوط به‌این هزینه‌ها تعیین تکلیف خواهند نمود.

  ماده ۲۷ ـ مدیر یا مدیران به ترتیبی که مجمع عمومی تصویب‌می‌کند به‌منظور تأمین هزینه‌های ضروری و فوری‌، وجوهی به‌عنوان تنخواه گردان از شرکاء دریافت دارند.

  مدیر یا مدیران مکلفند تمام بنا را به عنوان یک واحد در مقابل آتش سوزی بیمه نمایند. سهم هر شریک از حق بیمه با توجه به

  ماده ۴ قانون بوسیله مدیر تعیین و از شرکا اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد.

  مدت بیمه آتش سوزی:

  مدت بیمه آتش سوزی معمولا یکساله است اما در صورت درخواست بیمه گذار صدرو بیمه نامه در زمان های کمتر یا بیشتر از یکسال امکان پذیر است  .

  طرح های بیمه آتش سوزی :

  معمولا با ترکیب خطرات اصلی با چند خطر فرعی و افزودن بیمه های مسئولیت و اشخاص و همچنین ارایه تخفیف های خاص یک بسته بیمه ای یا طرح طراحی و به بازار عرضه میگردد از جمله طرح های موفق بیمه ایران میتوان از طرح های زیر نام برد :

   

  طرح جامع اصناف 

   

   

   

  جدول فوق تعھدات این بیمھ نامھ را بر اساس تعھدات پایھ یا یک برابر نشان میدھد و افراد می توانند تا ۱۰۰ برابر تعھدات بیمھ

  نامھ را افزایش دھند کھ در این صورت کلیھ اعداد ستون سرمایھ و پایھ تعھدات یکصد برابر شده و ھمینطور حق بیمھ نیز بھ

  ھمین ترتیب افزایش میابد

  طرح حامی بیمه ایران

  اگر دنبال یک بیمه نامه کامل و شش دانگ میگردید که تمام دغدغه ها و نیازهای شما را در برابر حوادثی همچون آتش سوزی و زلزله پوشش دهد طرح حامی بیمه ایران بهترین است .

  آتش سوزی زلزله سرقت ترکیدگی لوله آب  سیل طوفان  و … در این بیمه پیش بینی شده است . لازم به ذکر است صرفا واحدهای مسکونی میتوانند از طرح حامی استفاده کنند .

  شرایط عمومی بیمه طرح حامی :

   

  هزینه اسکان موقت در صورت وقوع خطرهای آتش سوزی ، انفجار ، زلزله و سیل و چنانچه محل مورد بیمه به تشخیص کارشناس شرکت بیمه ایران غیر قابل سکونت باشد  تا سقف مقرر در جدول فوق پرداخت خواهد شد .

  -پرداخت تامین معیشت سرپرست خانواده در صورتی است که محل مورد بیمه در اثر خطرات بیمه شده بیش از هفتاد درصد آسیب دیده باشد . -خسارت وارده احتمالی به وسایط نقلیه مستقر در پارکینگ محل مورد بیمه تحت شرایط زیر قابل پرداخت است :

  وسیله نقلیه در محل مورد بیمه باشد .

  وسیله نقلیه بیمه نامه معتبر دیگری نداشته باشد.

  خسارت وارده در اثر یکی از خطرات مورد تعهد این بیمه نامه باشد و از خود وسیله نقلیه ناشی نشده باشد .

  فرانشیز طرح حامی :

  فرانشیز خطر سرقت (با شکست حرز) ۲۰% از هر خسارت میباشد .

  فرانشیز خطر سیل و طوفان ۱۰% از هر خسارت میباشد.

  فرانشیز خطر زلزله یک درصد مبلغ بیمه شده است .

  فرانشیز خطر ترکیدگی لوله آب و ضایعات ناشی از ریزش باران ، ذوب و سنگینی برف ۱۰% هر خسارت میباشد . شروع پوشش بیمه ای خطرات ترکیدگی لوله آب ، ضایعات ناشی از ریزش باران و ذوب و سنگینی برف  پس از ۶۰ روز از شروع بیمه نامه آغاز میگردد .

  استثنائات طرح حامی :

  مسکوکات ، پول ، اوراق بهادار ، اسناد ، فلزات قیمتی به هر شکل ، جواهرات و مروارید ،سنگ های قیمتی سوار نشده ، هرگونه اسناد و نسخ خطی و همچنین هزینه بازسازی نقشه ، جمع آوری مجدد اطلاعات و یا تنظیم دفاتر بازرگانی تحت این بیمه نامه پوشش ندارد مگر آنکه صراحتا خلاف آن شرط شده باشد .

  ، جنگ داخلی ، آشوب و بلوا ، اعتصاب ، قیام ، انقلاب ، کودتا ،اغتشاشات داخلی یا اقدام های احتیاطی مقامات نظامی و انتظامی .

  لوازم الکترونیکی از قبیل دوربین عکاسی و فیلمبرداری و تبلت و گوشی تلفن همراه تحت پوشش خطر سرقت نمی باشد .

  محتویات موجود در انباری منازل مسکونی از شمول تعهدات خطر سرقت خارج است .

  طرح جامع شهرکهای صنعتی

  پيرو تفاهم نامه بين بيمه ايران و سازمان صنايع کوچک و شهرک هاي صنعتي ايران با رويکرد حمايت از صنايع کوچک و متوسط مجموعه اي از خدمات بيمه با نرخ و شرايط بسيار استثنايي صرفا براي واحد هاي مستقر در شهرک هاي صنعتي از طرف بيمه ايران طراحي و عرضه گرديده است که در زير به اين خدمات اشاره ميگردد.

  اهداف :

  ۱-بهبود فضاي کسب و کار براي صنايع کوچک و متوسط از طريق کاهش ريسک

  ۲–تسهيل و رونق فعاليت هاي اقتصادي با کاهش هزينه هاي بيمه واحد هاي توليدي

  ۳-ايجاد امنيت و آرامش رواني و اقتصادي براي صنايع کوچک

  ۴-ترويج فرهنگ بيمه

  بيمه نامه ها و خدمات قابل عرضه در قالب بسته خدمات بيمه اي شهرک هاي صنعتي :

  بیمه نامه آتش سوزی با پوششهای گسترده

  مدت بيمه نامه : يک سال

  موضوع بيمه نامه : جبران خسارت هاي وارده به اموال واحد هاي صنعتي شامل ساختمان و تاسيسات ، ماشين الات ، تجهيزات ، مواد اوليه ، محصولات در جريان ساخت و محصولات توليد شده ، اثاثه و…در برابر خطرات آتش ، صاعقه ، انفجار ، زلزله ، آتشفشان ، سيل ، طغيان آب رودخانه ها ، طوفان و تند باد ، رانش زمين ، سقوط بهمن ، ترکيدگي لوله آب و فاضلاب ، ضايعات ناشي از آب باران و ذوب برف و سنگيني برف ،انفجار ظروف تحت فشار صنعتي ، دفرمه شدن ظروف تحت فشار صنعتي ، سقوط هواپيما و هلي کوپتر ، سرقت ماشين الات توليد با شکست حرز ، هزينه پاکسازي حداکثر تا ۲۰% سرمایه

  سرمايه بيمه نامه : حداقل سرمايه بیمه آتش سوزی طرح شهرک هاي صنعتي۲/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ريال و حداکثر تا ۴۰ برابر يعني ۱۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ريال مي باشد
  حق بيمه : حق بيمه بر اساس ضريب انتخاب شده سرمايه تعيين ميشود بدين معني که حق بيمه سرمايه پايه ۲/۵۰۰/۰۰۰/۰۰۰ ريال به عنوان ضريب پايه ۴/۰۸۷/۰۰۰ريال و با افزايش سرمايه بر اساس ضريبي از سرمايه پايه تا ۴۰ برابر حق بيمه پايه نيز به همان نسبت افزايش خواهد داشت

  ب:بیمه نامه مسولیت کارفرما در مقابل کارگران

  بيمه مسولیت مدنی کارفرما در مقابل کارکنان ويژه واحد هاي مستقر در شهرک هاي صنعتي با اعمال تخفيف ويژه بر اساس تعداد نيروي کار شاغل در هر واحد توليدي محاسبه ميگردد
  جبران هزينه هاي پزشکي ناشي از حادثه کارکنان
  جبران غرامت فوت و نقص عضو ناشي از حادثه کارکنان
  پوشش تعدد ديات يا ديه دوم و سوم …براي حوادث کارکنان
  پوشش حوادث کارکنان در حين ماموريت
  پوشش حوادث کارکنان در اماکن وابسته به کارگاه
  پوشش حوادث ناشي از وسايل نقليه
  پوشش مسئوليت کارفرما در برابر کارکنان پيمانکاران فرعي
  پوشش پرداخت خسارت بدون راي دادگاه
  پوشش پرداخت هزينه هاي پزشکي بر اساس تعرفه بخش خصوصي
  پوشش مطالبات سازمان تامين اجتماعي (ماده ۶۶ قانون تامين اجتماعي )
  پوشش حوادث شخص کارفرما
  پوشش خسارت هاي جاني وارد به اشخاص ثالث
  پوشش افزايش اتوماتيک مبلغ ديه
  پوشش پرداخت هزينه حقوق کارکنان حادثه ديده در دوران استراحت پزشکي
  پوشش حوادث غير مرتبط با موضوع فعاليت اصلي واحد توليدي

  ت : بيمه نامه مسئوليت جاني و مالي در برابر اشخاص ثالث :

  يکي از ريسک هايي که واحد هاي توليدي شهرک هاي صنعتي را همواره تهديد ميکند خسارت هاي جاني و مالي است که به علت وقوع حوادث مختلف ممکن است به همسايگان و رهگذران ، مهمان ها ،بازديدکنندگان  … وارد آيد در چنين حوادثي بيمه نامه مسئوليت جاني و مالي اشخاص ثالث بسيار راهگشا خواهد بود

  حق بيمه و تعهدات :

  جبران هزينه پزشکي ناشي از حادثه براي هر نفر تا سقف  :۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰ریال

  جبران غرامت فوت و نقص عضو براي هر نفر در هر حادثه تا سقف :ریال

  حداکثر تعهد بيمه ايران براي خسارت هاي جاني تا سقف  :            ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۱۴ريال

  جبران خسارت هاي مالي در هر حادثه تا سقف ۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۱ ريال

  حق بيمه ساليانه :۰۰۰/۰۰۰/۱۵ریال

  امکان صدور بیمه نامه با تعهدات کمتر و یا بیشتر از مثال فوق وجود دارد

  ث:بیمه شکست ماشین آلات

  موضوع بيمه نامه: جبران خسارت هاي فيزيکي غير قابل پيش بيني و ناگهاني به انواع ماشين الات در حال بهره برداري کارخانه ها

  خطرات تحت پوشش :

  شکست مکانيکي يا الکتريکي
  سقوط ، تصادم ، واژگوني
  غفلت ، عدم مهارت ، سهل انگاري
  يخ زدگي
  انفجارات فيزيکي ، انفجار ديگ هاي بخار ، کم شدن آب در ديگ هاي بخار
  اشتباه در سيستم روغن کاري يا خنک کاري
  نوسان برق ، اتصال کوتاه ،قطع برق ، آب ، گاز يا هر سوخت ديگر
  فرانشيز : ۱۰% از هر خسارت
  حق بيمه : يک درصد ارزش ماشين آلات مورد بيمه حداقل ۰۰۰/۰۰۰/۳۰ ريال

  ج:بیمه درمات تکمیلی

  يکي از مشکلات واحد هاي توليدي کوچک و متوسط براي خريد بیمه درمان تکمیلی کم بودن و به حد نصاب نرسيدن تعداد کارکنان است به عبارت ديگر شرط شرکت هاي بيمه براي ارائه بيمه درمان تکميلي اين است که واحد توليدي حداقل ۵۰ نفرکارگر و کارمند داشته باشد تا بتواند بيمه نامه خريداري کند لذا اکثر واحد هاي توليدي بدليل پايين بودن نيروي کار از داشتن بيمه درمان تکميلي محروم ميشوند . براي رفع اين مشکل در تفاهم نامه بين بيمه ايران و سازمان صنايع کوچک مقرر گرديد که بيمه ايران براي هر شهرک صنعتي يک بيمه نامه درمان تکميلي صادر کند و کليه واحد هاي صنعتي مستقر در آن شهرک صنعتي فارغ از اينکه تعداد آنها چند نفر است طبق ليست تامين اجتماعي ميتوانند به قرارداد ملحق شوند .

  لازم به ذکر است شرط استفاده از بيمه درمان :

  خرید بیمه آتش سوزی به عنوان پوشش پایه

  کارکنان طبق لیست تامین اجتماعی واحد صنعتی بیمه میشوند

  حداقل ۷۰% از کارکنان طبق لیست تامین اجتماعی میبایست بیمه شوند

  پيشگيري از مخاطرات و ارائه آموزش هاي مرتبط با آن و بويژه معرفي و اعمال روش هاي مديريت ريسک و ايمني براي واحد هاي توليدي و صنعتي از جمله اهداف تفاهم نامه فيمابين بیمه ایرانو سازمان صنايع کوچک بوده است لذا در صورت وجود تقاضا از سوي شهرک هاي صنعتي امکان اعزام کارشناس و مدرس در حوزه مديريت ريسک از سوي بيمه ايران برای آموزش وجود خواهد داشت .

  طرح جامع روستاییان

  طرح مهر

  طرح صبا

  انواع پوشش های خاص در بیمه آتش سوزی

  بیمه آتش سوزی با شرایط اولین خسارت
  بیمه آتش سوزی با شرایط جایگزینی
  بیمه آتش سوزی با شرایط شناور

  بیمه آتش سوزی با شرایط  فرست لاس

  بیمه آتش سوزی با شرایط First Loss  یا اولین خسارت یکی از انواع شرایط بیمه آتش سوزی است و در مواقعی استفاده میشود که خریدار بیمه آتش سوزی به دلیل شرایط اموال بیمه شده و محل مورد بیمه اطمینان دارد که کل سرمایه و اموال بیمه شده در یک حادثه از بین نخواهند رفت به عنوان مثال بدلیل گستردگی جغرافیایی محل مورد بیمه احتمال آتش گرفتن یا انفجارهمزمان تمام واحد ها و سرمایه بیمه وجود ندارد لذا در چنین مواقعی بیمه گذار تمایل دارد حداکثر خسارت احتمالی را بیمه کند نه تمام سرمایه را برای درک بهتر موضوع کارخانه ای را فرض کنید که ۱۰ عدد سالن تولید و انبار در یک زمین بزرگ دارد و سرمایه موجود در هر سالن ۱۰۰ واحد و در مجموع ده سالن  ۱۰۰۰ واحد  است و فاصله بین سالن ها از یکدیگر به اندازه ای زیاد است که در صورت وقوع آتش سوزی در یکی از سالن ها احتمال سرایت آتش به سالن های بعدی بسیار کم میباشد در چنین حالتی بیمه گذار ترجیح میدهد به جای بیمه کردن تمام دارایی های خود یعنی( ۱۰۰۰ =۱۰۰*۱۰) هزار واحد  فقط به مقدار ۲۰۰ واحد بیمه خریداری کند تا در صورت آتش سوزی در هر کدام از سالن ها بتواند از شرکت بیمه خسارت خود را جبران کند و طبیعتا حق بیمه کمتری را نیز پرداخت نماید

  از طرف دیگر شرکت بیمه نیز از این پیشنهاد به دو دلیل استقبال میکند اولا سقف تعهد و ریسک بیمه گر کاهش میابد و در صورت وقوع آتش سوزی فقط ۲۰۰ واحد باید خسارت بپردازد  و ثانیا بدلیل پایین بودن سقف تعهد در شرایط فرست لاس First Loss بیمه گر با توجه به پلن نگهداری ریسک خود نیازی به خرید پوشش بیمه اتکایی و پرداخت هزینه بابت این موضوع نخواهد داشت چرا که به تنهایی توان جبران ۲۰۰ واحد را دارد اما شاید برای جبران ۱۰۰۰ واحد نیازمند داشتن یک قرارداد اتکایی با یک شرکت بیمه داخلی یا خارجی دیگر باشد

  نکات مهم :

  ۱- برای محاسبه دقیق حق بیمه بیمه گذار باید ارزش واقعی تمام دارایی ها و سرمایه خود را اعلام کند (در مثال فوق ۱۰۰۰ واحد )

  ۲- در صورت وقوع حادثه شرکت بیمه فقط تا سقف مشخص شده در شرایط فرست لاس First Loss خسارت پرداخت خواهد کرد (در مثال فوق ۲۰۰ واحد )

  ۳- برای محاسبه نرخ حق بیمه در شرایط فرست لاس تعیین MPLضروریست

  MPL (Maximum Possible Loss) : یا  حداکثر خسارت ممکن به مقدار خسارتی گفته میشود که در آتش سوزی در شرایط نامساعد به وقوع پیوسته و هیچ یک از سیستم های اطفاء حریق یا نیروهای امدادی نتوانند به وظایف خود عمل کنند و آتش به صورت خودکار و پس از برخورد با مانع یا تمام شدن مواد سوختنی خاموش گردد .

  ۴- بیمه گر بدلیل کاهش ریسک و سقف تعهد پس از محاسبه MPL تخفیف قابل توجهی در نرخ حق بیمه اعمال میکند . هر چقدر فاصله سقف پوشش فرست لاس با MPL بیشتر باشد درصد تخفیف بیشتر خواهد شد

  ۲-بیمه آتش سوزی با شرایط جایگزینی

  هدف بیمه آتش سوزی جبران خسارت های وارده به بیمه گذار به گونه ای است که پس از پرداخت خسارت زیاندیده از نظر مالی در وضعیتی مشابه شرایط قبل از حادثه قرار گیرد به عبارت دیگر از حادثه پیش آمده منتفع یا متضرر نگردد . در حال حاضر شرکت های بیمه بر همین اساس خسارت های وارده را بررسی ، محاسبه و پرداخت میکنند لیکن ممکن است در فرایند محاسبه و ارزیابی خسارت هزینه های آشکار و پنهانی شناسایی نگردد ویا بدلیل تورم ارزش دارایی ها نسبت به زمان صدور بیمه نامه افزایش داشته باشد به همین دلیل دربیمه آتش سوزی برای ساختمان و تاسیسات و ماشین آلات واحد های صنعتی شرایط جایگزینی پیش بینی شده است . طبق این شرایط اساس جبران خسارت بر مبنای هزینه تعویض و یا تعمیر به حالت اول و هزینه جایگزینی و بازسازی در محل کارخانه فعلی خواهد بود. به طوری که موارد جایگزین شده از همان نوع بوده و جنس مرغوب‌تر یا جامع‌تر از آنچه که بیمه شده، نباشد منوط به اینکه دارایی ها به ارزش واقعی بیمه شده باشد و ضمنا جبران خسارت، تابع شرایط و مقررات ویژه به شرح زیرخواهد بود

  ۱-امور مربوط به تعویض یا بازسازی باید در اسرع وقت آغاز و حداکثر ظرف ۱۲ ماه بعد از وقوع خسارت یا در ظرف مدتی که شرکت بیمه کتبا موافقت خود را در مورد آن اعلام نموده انجام شود در غیر این صورت پرداخت خسارت مطابق با مقررات بیمه نامه و بدون توجه به شرایط ویژه صورت خواهد گرفت.

  ۲-پرداخت مابه التفاوت خسارت بر مبنای ارزش جایگزینی با مبلغی که در صورت عدم الصاق این شرایط قابل پرداخت می‌باشد منوط است به انجام بیش از نصف عملیات بازسازی و جایگزینی موارد آسیب دیده.

  ۳- شرایط جایگزینی صرفا شامل ساختمان و ماشین‌آلات و تاسیسات می‌باشد

  ۴- در موارد زیر پوشش جایگزینی تحت این شرایط خود به خود باطل و از درجه اعتبار ساقط می‌گردد :

  الف : در صورتی که مبلغ بیمه شده در زمان قبل از حادثه کمتر از ارزش واقعی جایگزینی آن باشد در این صورت جبران خسارات بر اساس شرایط مندرج در بیمه‌نامه منجمله ماده ۲۴ می‌باشد. چنانچه موارد بیمه تحت پوشش شرایط جایگزینی از چند قلم تشکیل شده باشد هر کدام از اقلام به تنهایی مشمول این قاعده خواهد بود.

  ب:  بیمه‌گذار از اعلام قصد خود مبنی بر انجام تعویض یا نوسازی در ظرف ۳ ماه از تاریخ وقوع خسارت یا در ظرف مدت دیگری که بیمه‌گر نسبت به آن کتبا موافقت نموده باشد خودداری نماید

  ج: بیمه‌گذار قادر و یا مایل به انجام تعویض و یا بازساری موارد خسارت دیده در محل موضوع بیمه یا در محل دیگری که بیمه‌گر موافقت کرده نباشد.

  د: در صورتی که تاریخ وقوع خسارت و آسیب‌دیدگی هر یک از اموال بیمه‌شده تحت این بیمه‌نامه، اموال مذکور توسط بیمه‌گذار یا از طرف  وی به موجب بیمه‌نامه دیگری، با شرایط جایگزینی مغایر این شرایط، تحت پوشش قرار گرفته باشد تعهد بیمه‌گر به موجب بیمه‌نامه حاضر از آنچه در صورت عدم الصاق این شرایط به بیمه‌گذار تعلق می‌گرفت بیشتر نخواهد بود.

  بیمه آتش سوزی با شرایط شناور

  در بیمه آتش سوزی بیمه گذاران می بایست ارزش واقعی دارایی های بیمه شده از قبیل ساختمان و تاسیسات ، ماشین آلات ، اثاثه و لوازم اداری و موجودی کالا را به شرکت بیمه اعلام کنند و کمتر یا بیشتر اعلام کردن ارزش دارایی ها بنا به دلایل زیرباعث متضرر شدن بیمه گذار خواهد شد

  الف : بیمه کردن بیش از ارزش واقعی در بیمه آتش سوزی :

  از آنجاییکه هدف شرکت بیمه بر اساس قوانین موجود جبران خسارت وارده به زیاندیده به گونه ای است که خسارت وارده جبران گردد و ایشان از نظر مالی به شرایط قبل از وقوع حادثه بازگردد یا به عبارت دیگر از وقوع حادثه منتفع یا متضرر نگردد لذا کارشناسان بیمه در زمان رسیدگی به خسارت بر اساس اسناد و مدارک موجود ارزش واقعی اقلام بیمه شده را استخراج خواهند کرد و بیمه گذاری که سرمایه خود را بیش از ارزش واقعی بیمه کرده باشد اگر با هدف تقلب باشد که بیمه نامه به استناد ماده ۱۲ قانون بیمه باطل میشود و اگر بصورت غیر عمد و ناآگاهانه این کار را کرده باشد حق بیمه بیشتری را در زمان صدور بیمه نامه پرداخت کرده و متضرر شده است

  ب : بیمه کردن کمتر از ارزش واقعی در بیمه آتش سوزی

  در صورتیکه بیمه گذار ارزش داراییهای خود را کمتر از ارزش واقعی اعلام کند بدیهی است که در خسارت کلی یعنی وقتی سرمایه بیمه شده بطور کامل از بین برود شرکت بیمه بر اساس مبلغ اعلام شده جبران خسارت خواهد کرد که در این حالت بیمه گذار متضرر خواهد شد و خسارت کامل را دریافت نخواهد کرد به عنوان مثال اگر ارزش دارایی های بیمه گذار ۱۰۰ واحد باشد و ایشان ۷۰ واحد را بیمه کرده باشد در صورت ازبین رفتن کل ۱۰۰ واحد شرکت بیمه در بهترین شرایط ۷۰ واحد را جبران خوهد کرد

  حال اگرخسارت وارده به بخشی از دارایی ها باشد به عنوان مثال ۳۰ واحد از ۱۰۰ واحد کل در مثال بالا از بین برود شرکت بیمه به استنادماده ۱۰قانون بیمه به همان نسبتی که بیمه گذار کمتر بیمه کرده به همان نسبت کمتر خسارت می پردازد در مثال فوق بیمه گذار ۷۰% از دارایی های خود را بیمه کرده لذا حداکثر ۷۰% از خسارت جبران خواهد شد یعنی از ۳۰ واحد خسارت صرفا ۲۱ واحد جبران میشود

  یکی از مشکلات بیمه گذاران در بیمه آتش سوزیبرای بیمه کردن دارایی ها به ارزش واقعی موجودی کالا است چرا که معمولا میزان موجودی کالا همواره در طول سال با توجه به شرایط بازار در حال تغییر بوده و با ورود و خروج کالا مقدار آن تغییر میکند . برای حل این مشکل بیمه نامه شناور یا اظهارنامه ای طراحی و ارایه گردیده است

  شرایط بیمه آتش سوزی بصورت شناور :

  در بیمه آتش سوزی بیمه گذاران می بایست ارزش واقعی دارایی های بیمه شده از قبیل ساختمان و تاسیسات ، ماشین آلات ، اثاثه و لوازم اداری و موجودی کالا را به شرکت بیمه اعلام کنند و کمتر یا بیشتر اعلام کردن ارزش دارایی ها بنا به دلایل زیرباعث متضرر شدن بیمه گذار خواهد شد

  الف : بیمه کردن بیش از ارزش واقعی در بیمه آتش سوزی :

  از آنجاییکه هدف شرکت بیمه بر اساس قوانین موجود جبران خسارت وارده به زیاندیده به گونه ای است که خسارت وارده جبران گردد و ایشان از نظر مالی به شرایط قبل از وقوع حادثه بازگردد یا به عبارت دیگر از وقوع حادثه منتفع یا متضرر نگردد لذا کارشناسان بیمه در زمان رسیدگی به خسارت بر اساس اسناد و مدارک موجود ارزش واقعی اقلام بیمه شده را استخراج خواهند کرد و بیمه گذاری که سرمایه خود را بیش از ارزش واقعی بیمه کرده باشد اگر با هدف تقلب باشد که بیمه نامه به استناد ماده ۱۲قانون بیمه باطل میشود و اگر بصورت غیر عمد و ناآگاهانه این کار را کرده باشد حق بیمه بیشتری را در زمان صدور بیمه نامه پرداخت کرده و متضرر شده است

  ب : بیمه کردن کمتر از ارزش واقعی در بیمه آتش سوزی 

  در صورتیکه بیمه گذار ارزش داراییهای خود را کمتر از ارزش واقعی اعلام کند بدیهی است که در خسارت کلی یعنی وقتی سرمایه بیمه شده بطور کامل از بین برود شرکت بیمه بر اساس مبلغ اعلام شده جبران خسارت خواهد کرد که در این حالت بیمه گذار متضرر خواهد شد و خسارت کامل را دریافت نخواهد کرد به عنوان مثال اگر ارزش دارایی های بیمه گذار ۱۰۰ واحد باشد و ایشان ۷۰ واحد را بیمه کرده باشد در صورت ازبین رفتن کل ۱۰۰ واحد شرکت بیمه در بهترین شرایط ۷۰ واحد را جبران خوهد کرد

  حال اگرخسارت وارده به بخشی از دارایی ها باشد به عنوان مثال ۳۰ واحد از ۱۰۰ واحد کل در مثال بالا از بین برود شرکت بیمه به استناد ماده ۱۰قانون بیمه به همان نسبتی که بیمه گذار کمتر بیمه کرده به همان نسبت کمتر خسارت می پردازد در مثال فوق بیمه گذار ۷۰% از دارایی های خود را بیمه کرده لذا حداکثر ۷۰% از خسارت جبران خواهد شد یعنی از ۳۰ واحد خسارت صرفا ۲۱ واحد جبران میشود

  یکی از مشکلات بیمه گذاران در بیمه آتش سوزی برای بیمه کردن دارایی ها به ارزش واقعی موجودی کالا است چرا که معمولا میزان موجودی کالا همواره در طول سال با توجه به شرایط بازار در حال تغییر بوده و با ورود و خروج کالا مقدار آن تغییر میکند . برای حل این مشکل بیمه نامه شناور یا اظهارنامه ای طراحی و ارایه گردیده است

  شرایط بیمه آتش سوزی بصورت شناور 

  دربیمه آتش سوزی با شرایط شناور بیمه گذار حداکثر موجودی کالای خود را که پیش بینی میکند ممکن است در طول سال داشته باشد را به عنوان سرمایه به شرکت بیمه اعلام میکند و بر همین اساس حق بیمه محاسبه و دریافت میشود لیکن حق بیمه دریافت شده حق بیمه موقت و غیر قطعی است . بیمه گذار موظف است میانگین موجودی واقعی هر ماه را در طول مدت بیمه ماهیانه به شرکت بیمه اعلام کند و نهایتا در پایان مدت بیمه بر اساس اظهارات ماهیانه بیمه گذار میانگین سرمایه سالیانه بیمه نامه محاسبه و بر همین اساس حق بیمه قطعی بدست خواهد آمد

  ۱- بیمه‌گذار موظف است حداکثر سقف پوشش بیمه‌ای مورد نیاز خود را در طول مدت اعتبار بیمه نامه را در ابتدا معین نماید معهذا هرگاه ارزش موجودی از مبلغ بیمه شده مزبور تجاوز کند (اعم از اینکه در اثر تغییر مقدار و یا تغییر ارزش باشد) بیمه‌گذار جهت برخورداری از پوشش کافی می‌بایست درخواست کتبی افزایش مبلغ بیمه شده را به بیمه‌گر تسلیم نماید. افزایش مذکور منوط به پذیرش درخواست بیمه‌گذار از جانب بیمه‌گر و صدور الحاقی خواهد بود.

  تبصره: بیمه‌گر در صورت عدم پذیرش، مراتب را ظرف مدت دو روز اداری به بیمه‌گذار اعلام خواهد نمود.

  ۲- در صورت افزایش سرمایه مبلغ بیمه‌شده، نسبت به مبلغ قبلی، حق بیمه موقت نیز به همان نسبت برای بقیه مدت بیمه افزایش خواهد یافت.

  ۳- بیمه‌گذار موظف است میانگین موجودی واقعی هر ماه را بر اساس مستندات معتبر محاسبه و حداکثر تا دهم ماه بعد به بیمه‌گر علام نماید. چنانچه موجودی یک یا چند ماه به موقع اعلام نشود مبلغ بیمه شده ماخذ محاسبه حق بیمه آن ماه / ماهها و مبین حداکثر تعهد بیمه‌گر در ماه/ ماههای مذکور خواهد بود. حق بیمه قطعی در پایان مدت بر مبنای میانگین ارزش موجودی به شرح یاد شده و بر اساس نرخ مندرج در بیمه‌نامه محاسبه خواهد شد و در هر حال میزان آن از نصف حق بیمه موقت کمتر نخواهد بود.

  تبصره: مهلت ده روز مندرج در بند ۳ این شرایط صرفا به منظور ارسال اظهارنامه ماهانه می‌باشد و در هر صورت بیمه‌گذار موظف است افزایش موجودی از سقف پوشش بیمه‌ای را بلافاصله با رعایت بند یک این شرایط جهت صدور الحاقی مبنی برافزایش موجودی به بیمه‌گر اعلام نماید

  ۴- حداکثر تعهد بیمه‌گر بر اساس ارزش موجودی کالای مشمول بیمه در زمان وقوع حادثه می‌باشد مگر آنکه ارزش موجودی بیش از مبلغ بیمه شده باشد که در این صورت بیمه‌گر فقط به تناسب مبلغ بیمه شده و ارزش موجودی متعهد خواهد بود.

   

   

   

  مطالب مرتبط بیشتر

  سن در بیمه عمر
  فرق بیمه عمری که در فیش حقوق میخورد چیست
  بیمه درمان
  بیمه حوادث
  بیمه آتش سوزی
  بیمه ی عمر
  بیمه ی مهندسی
  بیمه ی مسئولیت
  بیمه ی بدنه ی اتومبیل
  بیمه ی شخص ثالث

  2 پاسخ به “بیمه آتش سوزی”

  1. ویدائو گفت:

   بسیار عالی حرف نداره واقعا لذت میبرم

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *