بیمه ایران نمایندگی جوادی خوانسار و گلپایگان

بیمه آسانسور

تماس

همه چیز درباره بیمه آسانسور
بسیاری از ما تجربه توقف لحظه ای آسانسور حین حرکت و یا ضربه ای کوچک را در آن داشته ایم. در آن لحظه تمام مطالبی که از سقوط آسانسورها شنیده ایم به ذهنمان هجوم می آورد. شاید حوادث آسانسور جز رده های بالا و پرتکرار نباشند اما بازهم ممکن است برای هر کسی اتفاق بیوفتند. در دنیای امروز باید کلمه خطر و بیمه همیشه در کنار هم قرار بگیرند. با این که قوانین سفت و سختی در خصوص امنیت آسانسورها و سرویس مرتب آن ها وجود ندارد ولی بازهم نمی توان از داشتن یک بیمه آسانسور معتبر چشم پوشید. در ادامه این نوشتار تلاش می کنیم با بیانی ساده به معرفی آسانسور و بیمه آسانسور بپردازیم.

بیمه آسانسور | همه چیز درباره بیمه آسانسور به زبان ساده!نگاهی بر آسانسور و تاریخچه آن
آسانسور اتاقک متحرکی است که برای حمل و نقل عمودی انسان و بار استفاده می شود. این وسیله با استفاده از موتورهای الکتریکی خود برای دسترسی به طبقات بالا و پایین اماکن طراحی شده است. آسانسورهای امروزی از لحاظ ساختار و کاربرد دارای انواع متنوعی هستند. استفاده از آسانسورها در دنیای امروز به حدی گسترده بوده که در سال های اخیر حتی شاهد تجهیز پل های عابر پیاده به آسانسور بوده ایم.

بیشتر مردم بر این باور هستند که آسانسورها از اختراعات جدید و مدرن بشریت هستند. اما جالب است بدانید که آسانسورها یکی از اولین اختراعات بشری محسوب می شوند. بی شک آسانسورهای اولیه یا بالابرهای ساده مسیر بسیار طولانی را پیموده اند تا به شکل امروزی دربیایند. اما بازهم می توان طرح های اولیه آسانسورها را در آثار به جا مانده مخترعین حتی پیش از تولد مسیح یافت. این بالابرهای اولیه برای جا به جایی اشیا و یا حتی بالا کشیدن آب از چاه استفاده می شدند. در نهایت ریاضی دان مشهور «آتودد» به صورت علمی نمونه اولیه شبیه به آسانسورهای امروزی را طراحی کرد. این اختراع را می توان نقطه عطفی در معماری نیز به شمار آورد. زیرا بر اساس پژوهش ها مشخص شده است که پیش از اختراع آسانسور معماران قادر به طراحی و ساخت ساختمان های بسیار بلند بوده اند ولی به دلیل وجود پله های بسیار زیاد و بلند اقبالی به این نوع سازه ها وجود نداشته است. اولین استفاده های مسافربری از آسانسورها به شکل امروزی در سال ۱۸۵۷ و در هتل برادوی نیویورک انجام گرفت. این آسانسور با نیروی بخار و سرعت ۱۲ متر بر دقیقه حرکت داده می شد.

اگر از شواهد باستانی استفاده از بالابر و آسانسور در ساخت بناهای شاخص ایرانی مانند تخت جمشید بگذریم، می توانیم ورود این وسیله پرکاربرد را هم زمان با اواخر دوره قاجار بدانیم. به ادعای برخی، ناصرالدین شاه قاجار در یکی از سفرهایش به خارج از کشور با آسانسور آشنا شد و اولین آسانسور را به ایران وارد کرد. ولی بر اساس مستندات تاریخی در اواخر سلطنت احمد شاه قاجار، اولین آسانسور در پالایشگاه نفت آبادان توسط انگلیسی ها نصب و راه اندازی شد.

بیمه آسانسور

در حال حاضر آسانسور در ساختمانهای مسکونی، اداری ، تجاری و.. از اجزاء اصلی ساختمان محسوب می گردد . از طرفی با توجه به اینکه مالکین و اعضاء هیئت مدیره این ساختمان ها قرارداری تحت عنوان قرارداد تعمیر و نگهداری با شرکت های متبوع تنظیم نموده و شرکت های مذکور سرویس های دوره ای منظم و ماهیانه بروی آسانسور انجام می دهند . ممکن است برخی از حوادث در اثر سهل انگاری در نگهداری آسانسور و یا استفاده نادرست از آن ، خسارات جانی را بر استفاده کننده گان از آسانسور وارد نماید . که در اینصورت مدیر و اعضاء هیئت مدیره ساختمان باید پاسخگوی حوادث رخ داده باشند.

مطابق قانون مدنی در صورتیکه ضرری از جانب شخصی و یا مسبب ایشان به دیگری وارد آید شخص مقصر حادثه باید عیناً ضرر وارد شده به زیان دیده را جبران نماید.  لذا با تهیه بیمه  آسانسور بسته به نوع کاربری آسانسور ( مسافربر ، بابر بر و باربری /نفر بر ) می توان در صورت بروز هرگونه حوادث اعم از فوت و نقص عضو ، هزینه های پزشکی و یا حوادث مالی از آن استفاده نمود.

در ارزیابی  ریسک و حق بیمه پرداختی جهت استعلام نرخ بیمه آسانسور مواردی همچون ؛ ظرفیت آسانسور ، تعداد طبقات توقف، سن آسانسور ، موتور و گیربکس مورد استفاده ، میزان هزینه پزشکی مورد درخواست  تاثیر گذار می باشد.

در استعلام نرخ بیمه آسانسور نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در صورت حمل بیش از ظرفیت هر یک از آسانسورها در زمان بروز خسارت ، مبلغ خسارت پرداختی تعدیل خواهد یافت.

شرکت  خدمات  بیمه ای گسترش  فروش فردا فروش استعلام نرخ بیمه آسانسور و صدور بیمه نامه را بصورت یکساله و  با حداکثر تخفیفات و  نرخ و شرایط رقابتی به  بیمه گذاران  ارائه   می نماید.