بیمه ایران نمایندگی جوادی خوانسار و گلپایگان

بیمه عمر

تماس
 1. خیلی‌ها تصور می‌کنند بیمه عمر یعنی پولی را به سختی برای بازماندگانشان ذخیره کنند و بروند! برای همین است که تنها ١٥‌میلیون نفر ایرانی بیمه عمر دارند، اما در کشورهای توسعه‌یافته ضریب نفوذ بیمه عمر بسیار بالا و یکی از بیمه‌های رایج است.

  بیمه عمر که این روزها اسامی و عنوان‌های مختلفی برای آن درنظرگرفته شده مثل «بیمه عمر و سرمایه‌گذاری»، «بیمه عمر و تامین آتیه»، «بیمه زندگی» و…. درواقع اسم‌هایی هستند تحت یک عنوان مشترک: همان «بیمه عمر». اما مگر لازم است برای یک نوع بیمه چند اسم در نظر گرفت؟ ماجرا این است که شرکت‌های بیمه برای این‌که نگاه مردم را نسبت به ‌عنوان «بیمه عمر» عوض کنند، سعی کرده‌اند اسمش را تغییر دهند.

  در سال‌های گذشته بیمه عمر یک مفهوم را در ذهن ایرانی‌ها تداعی می‌کرد: «بیمه‌ای که فقط پس از مرگ، پول سپرده‌گذاری را به خانواده مرحوم برمی‌گرداند. به همین دلیل است که شرکت‌های بیمه‌ای تلاش کرده‌اند برای تغییر این مفهوم در ذهن مردم عنوان بیمه را به زندگی تغییر دهند. اگر شما هم بدانید که این بیمه چه خدماتی به بیمه‌شدگان ارایه می‌دهد، بدون شک متوجه می‌شوید که این بیمه‌نامه را تا امروز خیلی دست‌کم گرفته بودید.

  خلاصه بگویم اگر فردی بیمه‌نامه عمر داشته باشد، هم برای سال‌های بعد از خود سرمایه‌گذاری و پس‌انداز کرده  است و هم می‌تواند برای حوادثی که بار مالی زیادی را بر خانواده تحمیل می‌کند، چاره‌ای بیندیشد.

  یک تیر و چند نشان

  در کشور ما حدود ٣٠ شرکت بیمه‎گر فعالیت می‌کنند، بعضی‌ها خیلی قدیمی هستند و به سال‌های پیش از انقلاب برمی‌گردند، بعضی‌ها هم در همین سال‌های اخیر ایجاد شده‌اند. درحقیقت شرکت‌های بیمه‌گر به این دلیل شکل گرفته‌اند که خدماتی که سازمان‌های بیمه‌ای دولتی نمی‌توانند به مردم ارایه کنند، توسط آنها ارایه شود؛ دقیقا مثل بیمه تکمیلی، زیرا این خدمات می‌تواند بار مالی سنگینی به بودجه دولت تحمیل کند، به همین دلیل شرکت‌های بیمه خصوصی شکل گرفته‌اند.

  چرا بیمه عمر؟

  پس حالا که بیمه تامین‌اجتماعی و بیمه تکمیلی وجود دارد، چه نیازی به بیمه عمراست؟

   الف) بیمه تامین‌اجتماعی یک دفترچه درمانی است و یک حقوق بازنشستگی.

   ب) باوجود پرداخت حق بیمه اجباری آن هم ٧ تا ١٠‌درصد حقوق که توسط سازمان‌های بالادستی تعیین می‌شود، ٣٠‌درصد از هزینه درمان در درمانگاه‌ها یا بیمارستان‌ها را خود بیمه‌شده پرداخت می‌کند.

   پ) حقوق بازنشستگی تامین‌اجتماعی کفاف یک زندگی راحت را نمی‌دهد و بیشتر بازنشستگان باید در روزهای پس از فراغت از کار، به فکر کار دیگری باشند تا بتوانند زندگی‌شان را تامین کنند.

   ت) بیمه تکمیلی سالانه است و اگر کسی نتواند در یک سازمان کار کند یا حق بیمه را پرداخت کند، بیمه تکمیلی وی قطع می‌شود.

  ث) پولی که بابت حق بیمه تکمیلی پرداخت می‌شود، به‌صورت سالانه محاسبه می‌شود و حتی درصورت عدم استفاده از امکانات آن، این پول جایی ذخیره و سپرده‌گذاری نخواهدشد.

  پس… بیمه عمر ایجاد شد تا کسانی که بیمه تامین‌اجتماعی دارند یا ندارند و کسانی که بیمه تکمیلی دارند یا ندارند؛ بتوانند با پرداخت حق بیمه از مزایا و خدمات بیمه‌ای استفاده‌ کنند و درعین‌حال پولی که بابت حق بیمه می‌پردازند، در صندوقی ذخیره و بعد از پایان قرارداد به آنها با سود مضاعف و مرکب برگردانده شود.

 2. 🆔 @Insurance6951